Manchester City s-a impus pe terenul lui PSG, scor 2-1, în manșa tur a semifinalelor UEFA Champions League. Parizienii au reușit o primă repriză de vis, reușind să domine categoric trupa lui Guardiola și să deschidă scorul în minutul 15. Di Maria a executat ideal un corner, iar Marquinhos a reluat cu capul în plasă, la colțul lung. Fundașul lui PSG s-a desprins excelent din marcaj și l-a învins pe Ederson.
Fundașul brazilian a marcat în sferturile și semifinalele UEFA Champions League atât în sezonul precedent, cât și în cel actual.
Liga Campionilor UEFA
Pochettino, două decizii super importante înainte de "finala" cu City. Ce a hotărât
ACUM 12 ORE
Di Maria a reușit cel de-al 103-lea assist în tricoul lui PSG. Internaționalul argentinian a devenit cel mai bun pasator din istoria clubului, la egalitate cu Safet Susic.

PSG - Manchester City 1-2. Trupa lui Guardiola a întors rezultatul în 7 minute

Manchester City a ieșit cu altă atitudine de la vestiare și a reușit să întoarcă rezultatul într-un interval de 7 minute. În minutul 64, Kevin de Bruyne l-a învins pe Navas cu un șut-centrare, expediat din afara careului. Mingea a "mușcat" pământul și s-a scurs lângă bară, cu mult efect. Goalkeeper-ul lui PSG a fost complet derutat de traiectoria ciudată a balonului și n-a putut interveni.
Apoi, în minutul 71, Mahrez a executat inteligent o lovitură liberă de la 16 metri, prin zid, fără speranțe pentru Navas, care a văzut târziu mingea.
Speranțele lui PSG s-au năruit complet în minutul 78, când Gueye a fost eliminat. Mijlocașul parizienilor a avut o intrare criminală, cu talpa pe tendonul lui Gundogan, și a văzut direct cartonașul roșu.
S-a încheiat 2-1 pentru Manchester City, care va porni ca favorită la calificare în partida retur, de pe Etihad (4 mai, 22:00).

LIVETEXT. PSG - Manchester City 1-2

FLUIER FINAL. PSG - Manchester City 1-2. Formația lui Pep Guardiola a câștigat duelul de pe Parc des Princes. "Cetățenii" au reușit să întoarcă scorul în repriza secundă, într-un interval de numai 7 minute.
Min 78. Seară de coșmar pentru PSG! Gueye vede direct cartonașul roșu, după o intrare criminală, cu talpa pe tendonul lui Gundogan.
Min 71. GOOOOOOOOOOOL Manchester City! Trupa lui Guardiola a întors rezultatul în numai 5 minute! Mahrez a executat inteligent o lovitură liberă de la 16 metri, prin zid, fără speranțe pentru Navas, care a văzut târziu mingea.
Min 64. GOOOOOOOL Manchester City! Kevin de Bruyne îl învinge pe Navas cu un șut-centrare, expediat din afara careului. Mingea a "mușcat" pământul și s-a scurs lângă bară, cu mult efect. Goalkeeper-ul lui PSG a fost complet derutat de traiectoria ciudată a balonului și n-a putut interveni.
Min 61. De Bruyne reia spectaculos pe spate, din semi-foarfecă, dar mingea trece peste transversală.
Min 59. Ederson iese la timp din poartă, la 20 de metri, și îl blochează pe Mbappe. Starul francez a fost lansat spre poartă de Di Maria, dar goalkeeper-ul lui City a fost atent și a îndepărtat pericolul.
Min 57. Verratti, la un vârf de gheată de gol! Mbappe a pasat în fața porții, după ce a driblat superb un adversar, însă mingea l-a depășit pe mijlocașul italian. Verratti s-a aruncat în careu în încercarea disperată de a împinge balonul în plasă, dar a fost în zadar.
Min 55. City încearcă să surprindă defensiva lui PSG cu centrări din lateral, însă fundașii parizieni sunt organizați excelent și resping fiecare tentativă.
Min 50. Manchester City a ieșit mai montată de la vestiare. Jucătorii lui Guardiola au crescut ritmul către poarta lui Navas, însă fără să aibă vreo ocazie concretă.
Min 46. A început repriza a doua de pe Parc des Princes!
PAUZĂ. PSG - Manchester City 1-0, după primele 45 de minute. Campioana Franței a reușit o primă repriză excelentă, dominând categoric trupa lui Guardiola. Marquinhos a deschis scorul la Paris, cu o lovitură de cap, după un corner executat de Neymar.
Min 42. Ocazie uriașă pentru City! Foden este găsit de unul singur în centrul careului și finalizează cu un șut pe centrul porții. Pradă ușoară pentru Navas, care respinge și păstrează plasa intactă.
Min 32. City, replică periculoasă! Mahrez trimite cu capul din careu, însă balonul este respins de fundașii lui PSG.
Min 30. Manchester City este dominată copios de PSG. Jucătorii lui Pochettino continuă să pună presiune la poarta lui Ederson. Campioana Franței a trimis 6 șuturi în prima jumătate de oră, în timp ce trupa lui Guardiola a expediat unul singur.
Min 28. PSG, aproape de 2-0, după un nou corner! Paredes se află de această dată la finalizare, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.
INFO: Marquinhos iubește meciurile importante! Fundașul lui PSG a marcat în sferturile și semifinalele UEFA Champions League atât în sezonul precedent, cât și în cel actual.
INFO: Di Maria a reușit cel de-al 103-lea său assist în tricoul lui PSG. Atacantul argentinian a devenit cel mai bun pasator din istoria clubului, la egalitate cu Safet Susic.
Min 15. GOOOOOOOOOOOL PSG! Di Maria execută ideal cornerul, iar Marquinhos reia cu capul în plasă, la colțul lung. Fundașul lui PSG s-a desprins excelent din marcaj și l-a învins pe Ederson.
Min 13. Neymar execută un corner periculos, mingea ajunge la Mbappe, iar francezul îi pregătește mingea pentru șut lui Florenzi. Fundașul lui PSG trage violent, în blocaj. Mingea ajunge din nou la Neymar, care finalizează faza cu un șut puternic pe centrul porții, respins de Ederson.
Min 2. PSG, periculoasă încă din debutul partidei! Mbappe a scăpat pe un contraatac fulgerător și l-a găsit cu o pasă în marginea careului pe Neymar. Starul brazilian a șutat modest din unghi, la colțul scurt, iar Ederson a reținut fără probleme.
Min 1. A început meciul de la Paris!
Echipele de start:
  • PSG: Navas - Florenzi, Marquinhos, Kimpembe, Bakker - Paredes, Gueye - Di Maria, Varratti, Neymar - Mbappe
  • Manchester City: Ederson - Walker, Stones, Dias, Cancelo - Gundogan, Rodri, De Bruyne - Mahrez, Silva, Foden
INFO: Fanii lui PSG i-au întâmpinat pe jucătorii lui Pochettino cu torțe și fumigene, la sosirea la stadion. Atmosferă incredibilă la Paris!
...
Preview (scris de Vlad Dumitrescu)
PSG vine după o calificare care a adus multă bucurie la Paris. Echipa pregătită de Mauricio Pochettino a trecut de campioana en-titre, cea care i-a învins în finala de anul trecut, Bayern Munchen. Astfel, francezii au ocazia să devină a noua echipă din istorie care se califică în sezoane consuecutive în finala celei mai importante competiții europene.
Cu toate acestea, realitatea este că acesta este primul sezon al lui Mauricio Pochettino pe banca francezilor iar argentinianul a ajuns la Paris cu doar câteva luni în urmă. E normal ca cei din conducerea lui PSG să aibă răbdare cu el și cu siguranță că o calificare în semifinalele UEFA Champions League este deja suficientă pentru a-i acorda încă un sezon la cârma echipei, mai ales având în vedere succesul răsunător cu Bayern.
Problema lui Pochettino ar putea să fie faptul că nu reușește să cucerească titlul în Ligue 1 acolo unde PSG este în continuare pe locul doi, la un punct distanță de Lille, în ciuda faptului că au câștigat ultimele trei meciuri, cu Saint-Etienne, Angers și Metz. Însă asta este altă poveste. În meciul cu City, presiunea nu se află pe umerii lui Pochettino.

PSG - Manchester City: rupe Guardiola blestemul UCL?

De cealaltă parte îl avem pe Guardiola. Spaniolul nu a mai ajuns într-o finală de UEFA Champions League de la celebrul meci de pe Wembley de acum 10 ani împotriva lui Manchester United. Atunci Barcelona a avut una dintre cele mai memorabile prestații dintr-o finală europeană, catalanii prestând un fotbal superb, care a dus la dominarea totală a lui Manchester United.
Însă realitatea este că de atunci Pep Guardiola are mari probleme atunci când vine de Champions Legue. Până acum, deși a antrenat alți doi giganți ai fotbalului european, Pep nu a mai ajuns în finală, nici cu Bayern, nici cu City.
E evident că asta este dorința cea mai arzătoare pentru Pep, dincolo de cucerirea Premier League, care oricum pare asigurată deja. A semnat prelungirea cu City, însă cu siguranță acest lucru a fost făcut doar pentru că cei din conducere au în continuare încredere că Pep poate aduce trofeul suprem pe Etihad. Un nou eșec ar pune puternic la îndoială acest lucru.

PSG - Manchester City: fără absențe importante la cele două echipe

Pep Guardiola a delcarat că jucători ca Mbappe sau Neymar duc la insomnii pentru antrenorii adverși și din păcate pentru el, ambii vor fi disponbili pentru meciul cu City. De altfel, singura absență majoră preconizată pentru PSG este Juan Bernat.
City are tot lotul disponibil iar la acest meci se va întoarce inclusiv John Stones, cel care a lipsit din cauza unei suspendări în meciul din weekend cu Tottenham, iar englezul se va lupta pentru un loc de titular cu Aymeric Laporte. În atac, ne putem aștepta ca Sergio Aguero și Gabriel Jesus să ia, din nou, loc pe bancă.
Dezastru pentru o echipă din Champions League! Are 11 accidentați înainte de duelul de marți