Deși meciul a început destul de echilibrat, cu ocazii de ambele părți, pe măsură ce partida a evoluat, PSG a fost cea care a pus stăpânire pe joc. Nu a durat mult și a venit și deschiderea de scor.
În minutul 13 dominarea francezilor s-a concretizat prin gol după o lovitură de cap perfecftă a lui Marquinhos după o lovitură liberă executată magistral de Di Maria. Leipzig s-a trezit și a avut câteva ocazii importante pe care le-a ratat însă iar prețul l-a plătit în minutul 42 când argentinianul Di Maria a dublat avantajul echipei lui Thomas Tuchel.
Totul a fost clar când Juan Bernat a făcut 3-0 pentru a o trimite pe PSG pentru prima oară în istorie în finala UEFA Champions League. Cum campionatul este asigurat an de an, miza cea mare a fost întotdeauna UCL iar Tuchel are ocazia să aducă în sfârșit trofeul la Paris.
Doi dintre jucătorii nominalizați la Balonul de Aur 2021 nu au primit nici măcar un punct
30/11/2021 LA 06:27
PSG va juca finala Champions League duminică de la 22:00 împotriva câștigătoarei dintre Lyon și Bayern Munchen.

RB Leipzig - PSG LIVETEXT

Min GOOOOL PSG! Bernat face 3-0 pentru PSG. După un început de repriză dominat de Leipzig, deși a părut că parizienii acceptă mulțumiți această situație, echipa lui Tuchel dovedește eficiență maximă și este deja cu un picior în marea finală.
Min 42. GOOOOL PSG! Di Maria a dublat avantajul francezilor după o greșeală a lui Gulacsi! Este un gol meritat, PSG a dominat per total această repriză în timp ce Leipzig părea să ezite să pună cu adevărat presiune, cel mai probabil din frica de a nu se lăsa descoperiți în defensivă. La acest scor, RB Leipzig va trebui să joace totul pe cartea atacului în a doua parte.
Min 34. Bară PSG! Neymar profită de faptul că Gulacsi aștepta o centrare și execută aproape perfect o lovitură liberă, trimițând direct în bară. PSG are posesia și rămâne echipa mai periculoasă.
Min 25. RB Leipzig continuă ratările! Poulsen ratează de puțin dintr-o poziție ideală din interiorul careului. Germanii au început să pună presiune cu adevărat. Au șase șuturi spre poartă față de patru ale parizienilor.
Min 20. Meciul este unul intens. PSG a ratat din nou, dar RB Leipzig a apăsat pe pedala de accelerație și a mărit ritmul, devenind la rândul ei periculoasă. Parizieinii nu se pot culca pe o ureche, soarta meciului este departe de a fi decisă.
Min. 13. GOOOOOOL PSG! Dominarea parizienilor se concretizează prin lovitura de cap perfectă a lui Marquinhos prin care brazilianul o aduce pe PSG în avantaj!
Min 10. O nouă ocazie imensă ratată de Neymar în Portugalia după o pasă sublimă a lui Kylian Mbappe. La faza imediat următoare, PSG a avut un gol anulat după un henț al brazilianului. Leipzig a răspuns și ea, dar francezii par stăpâni pe situație momentan.
Min 1. A început partida de la Lisabona!

Echipele de start

Leipzig: Gulacsi; Mukiele, Upamecano, Klostermann; Lalmer, Sabitzer, Kampl, Angelino; Nkunku, Poulsen, Olmo
Rezerve: Mvogo, Tschauner, Orban, Haidara, Forsberg, Lookman, Adams, Schick, Hasltenberg, Ramos, Borkowski, Wosz
PSG: Rico; Kehrer, Kimpembe, Silva, Bernat; Marquinhos, Paredes, Herrera; Neymar; Di Maria, Mbappé
Rezerve: Bulka, Innocent, Choupo-Moting, Icardi, Sarabia, Kurzawa, Diallo, Draxler, Gueye, Dagba

Preview RB Leipzig - PSG

Întâlnirea din această seară aduce față în față 2 formații puțin obișnuite cu această fază a competiției. Parizienii au mai fost o singură dată în semifinale, în 1995, în timp ce Leipzig este la prima sa aventură în fazele eliminatorii din Champions League.
Duelul din această seară este unul special și pentru cei doi antrenori, Thomas Tuchel și Julien Nagelsmann. Cei doi au lucrat împreună la echipa a 2-a a lui FC Augsburg, când Tuchel își începea cariera de antrenor, iar Nagelsmann și-o încheia prematur pe cea de jucător.

PSG e favorită, dar Leipzig are șansa ei

PSG încearcă de câțiva ani să pună mâna pe trofeul suprem din fotbalul european, dar până acum a avut parte de eșecuri răsunătoare. În acest an, astrele par a fi aliniate pentru ca francezii să ajungă măcar în finală.
Neymar&Co s-au calificat în Final 8-ul de la Lisabona după ce au eliminat-o pe Borussia Dortmund în optimi (1-2 la Dortmund și 2-0 la Paris). În sfertul de săptămâna trecută, parizienii s-au impus greu contra Atalantei, scor 2-1, cu două goluri marcate în ultimele minute ale întâlnirii, dar jocul nu a funcționat așa cum ar fi trebuit.
Perioada lungă fără meciuri oficiale (PSG a disputat doar 3 meciuri oficiale în ultimele 5 luni: finalele din Cupa Franței și Cupa Ligii, cu St.Etienne și Lyon, plus meciul cu Atalanta) i-a afectat cu siguranță pe oamenii lui Tuchel, dar valoarea lotului o recomandă pe PSG ca mare favorită în meciul din această seară.
De partea cealaltă, Leipzig este una din marile surprize a acestei ediții (alături de Lyon). Nemții au trecut în optimi de Tottenham, după o dublă victorie, 3-0 la Londra și 1-0 în Grrmania. Mai apoi, elevii lui Nagelsmann au oferit o plăcută surpriză în sferturile de finală, trecând cu 2-1 de Atletico Madrid, una dintre favoritele la cucerirea trofeului.
Nagelsmann nu se va putea baza în această seară pe accidentații F.Hartmann și I.Konate, în timp ce la PSG vor lipsi cu siguranță K.Navas și M.Verratti (ambii accidentați), în timp ce I.Gueye și L.Kurzawa sunt incerți.
Este prima întâlnire oficială între cele 2 formații, care s-au întâlnit o singură dată, în 2016, într-un meci amical, nemții impunându-se atunci cu 4-2. Deși la prima vedere, PSG are prima șansă, surprizele recente din această ediție lasă loc oricărui deznodământ.
S-a anunţat programul Campionatului Mondial al Cluburilor. Chelsea îşi amână două etape
29/11/2021 LA 12:57
Ralf Rangnick este, oficial, antrenorul lui Manchester United. Anunţul făcut de german
29/11/2021 LA 12:00