Portarul din Costa Rica a fost înlocuit de Thomas Tuchel în minutul 79 al meciului de la Lisabona, după ce a suferit o lovitură în zona bicepsului femural cu 9 minute mai devreme. Între buturile campioanei Franței a intrat Sergio Rico, omul care va apăra și în semifinala cu Leipzig, potrivit RMC Sport.
La scurt timp după accidentarea lui Navas, oficialii lui PSG au transmis un comunicat în care au explicat situația portarului:
"Keylor Navas a părăsit terenul din cauza durerii din zona bicepsului femural a piciorului drept. În urma examinărilor, participarea sa la meciul cu RB Leipzig rămâne incertă.", au scris cei de la PSG.
Liga Campionilor UEFA
Pochettino, două decizii super importante înainte de "finala" cu City. Ce a hotărât
ACUM 17 ORE

Keylor Navas nu va juca în meciul cu Leipzig. Absență importantă pentru PSG

Între timp, se pare că Thomas Tuchel a luat o decizie finală. Tehnicianul german nu va risca cu Navas, urmând să-l folosească în poartă pe Sergio Rico. De notat este că nici Idrissa Gueye n-a participat la antrenamentul efectuat duminică de PSG din cauza unor dureri despre care oficialii n-au oferit detalii.
Navas a bifat 34 de apariții în sezonul 2019/2020, în toate competițiile. Portarul din Costa Rica a încheiat fără gol primit 19 de meciuri, fiind unul dintre oamenii de bază ai lui PSG. În stagiunea actuală din Champions League, Navas a primit numai 5 goluri.
PSG s-a calificat în semifinalele UEFA Champions League după ce a trecut cu 2-1 de Atalanta. Formația italiană a condus încă din minutul 27, grație golului lui Pasalic. Campioana Franței a întors miraculos soarta partidei în minutele 90 și 90+3 prin Marquinhos și Choupo-Moting.
Aceasta va fi prima semifinală de UEFA Champions League în care ajunge PSG în ultimii 25 de ani.
Dezastru pentru o echipă din Champions League! Are 11 accidentați înainte de duelul de marți