Prima zi în care s-au disputat partide din play-off-ul Champions League au adus o surpriză uriașă, Sheriff Tiraspol luând o opțiune serioasă de calificare după victoria cu 3-0 contra lui Dinamo Zagreb.
În această seară au avut loc manșele tur din ultimele 3 confruntări din această fază a competiției. Capul de afiș a fost Benfica - PSV, meci care altădată era finala celei mai importante competiții europene intercluburi (PSV a câștigat la penalty-uri finala din 1988 contra Benficăi).
Lusitanii au început mia bine și au deschis scorul prin Rafa Silva în minutul 10. Până pauză s-a făcut 2-0, Julian Weigl reușind să marcheze și el în minutul 42, iar echipa lui Jorge Jesus era într-o postură ideală.
Liga Campionilor UEFA
BREAKING NEWS: Le Parisien anuță că Zidane negociază cu PSG
25/11/2021 LA 12:29
În partea secundă cei de la PSV s-au trezit însă, iar Cody Gakpo a redus din diferență în minutul 51. Ulterior, ambele echipe au avut șanse de mai marca, dar s-a terminat 2-1, rezultat care menține suspansul în privința echipei calificate în grupe.

Young Boys și Ferencvaros au făcut spectacol la Berna

Un meci deosebit de spectaculos a avut loc la Berna, acolo unde Young Boys a primit vizita celor de la Ferencvaros. Maghiarii au deschis scorul în minutul 14 prin Franck Boli, dar nu au reușoit să-și păstreze avansul decât 2 minute, Meschack Elia egalând în minutul 16.
În minutul 25 a avut loc un moment de cotitură al partidei. Silvan Hefti a fost eliminat după un fault intenționat comis din poziție de ultim apărător, iar cum infracțiunea s-a petrecut în careu oaspeții au beneficiat de un penalty. După consultarea VAR decizia a fost menținută de arbitru, iar Myrto Uzuni a fost cel care a executat. Albanezul a tras în bară, iar de acolo jocul a luat o turnură incredibilă.
Cu un om în minus, elvețienii au trecut în avantaj în minutul 40, grație reușitei lui Vincent Sierro. Mai mult, în minutul 65, Ulisses Garcia a făcut 3-1 și se părea că Young Boys a ieșit foarte bine dintr-un meci pe care maghiarii la-u avut în mână. S-a terminat însă 3-2, Franck Boli reușind dubla în minutul 82, astfel că returul de la Budapesta se anunță unul palpitant.
Cel de-al 3-lea meci al zilei din play-off-ul Champions League s-a disputat în Suedia, unde Malmo a primit vizita bulgarilor de la Ludogorets. Veljko Birmancevic (min.26) și Jo Inge Berget (min.61) au marcat golurile victoriei formației scandinave, care după acest rezultat de 2-0 a luat o opțiune serioasă în privința calificării în faza grupelor. La oaspeți, Dorin Rotariu a fost rezervă neutilizată.
Simeone, după al 6-lea rezultat negativ în 8 meciuri: "Sunt mai optimist ca niciodată"
25/11/2021 LA 10:04
PSG e "casa groazei". Statistica rușinii: niciodată în istorie nu s-a mai întâmplat ceva similar
25/11/2021 LA 09:03