În seara în care PSG s-a calificat pentru prima oară în istorie în finala Champions League, au avut loc și preliminariile pentru sezonul viitor.
Dorin Rotariu, în vârstă de 25 ani, a marcat pentru echipa sa, Astana, însă nu a fost suficient. Dinamo Brest a învins cu 6-3 în primul tur preliminar pentru noul sezon de UEFA Champions League.
Rotariu a intrat pe teren în minutul 35 și a marcat în a doua repriză. El a redus din diferență în minutul 53, Dinamo Brest conducând atunci cu 4-2. Echipa din Belarus avea un avans de patru goluri după doar 37 de minute. Meciul a fost dominat clar de Dinamo iar Astana mai șanse doar teoretice de calificare.