De la plecarea lui Neymar în 2017, conducerea Barcelonei a luat foarte multe decizii proaste. Rio Ferdinand este de părere că Barca a devenit prea depedentă de forma lui Messi.
Neymar a plecat acum 3 ani pentru 222 de milioane de euro la PSG, iar de atunci investițiile au fost majore, dar fără impact cuantificabil pentru echipa de pe Camp Nou.
Verdictul medicilor pentru Messi! Când va reveni starul lui PSG pe teren după accidentare

• Antoine Griezmann - 120 de milioane (Atletico Madrid), 15 goluri în 48 de meciuri din acest sezon
Rio Ferdinand a explicat de ce un club ca Barcelona nu trebuie să depindă de un singur jucător și unde a greșit conducerea cdelor de la FC Barcelona.
"Au cheltuit aproape 1 miliard de la plecarea lui Neymar din 2017! Chiar și așa sunt dependenți de Messi, care a venit din academia clubului. Și ceilalți jucători care își fac treaba acum sunt crescuți la La Masia, așa că rămâne întrebarea "Unde sunt banii?". Când îl ai pe Messi îți permiți câteva erori pentru că știi că el va salva situația, dar s-a ajuns prea departe" a spus Ferdinand.

Barcelona a fost demolată de către Bayern

Barcelona a pierdut incredibil cu 8-2 în fața lui Bayern, în sferturile Champions League. Nemții au condus cu 4-1 după o jumătate de oră. Muller a deschis scorul după doar 4 minute, iar Barca a egalat din autogolul lui Alaba. Bavarezii nu au resimțit țocul și atac după atac au produs panică la poarta lui Ter Stegen. Victoria cu 8-2 a venit după un fotbal total și o demostrație de pregătire fizică excepțională din partea lui Bayern.
Ronaldo, antrenor la United în mai puțin de doi ani! Anunțul unui fost tehnician din Premier League