Play-off-ul Champions League s-a terminat în această seară și acum se cunosc toate cele 32 de echipe din grupele competiției supreme din fotbalul european. Noua ediție va marca o premieră absolută, Sheriff Tiraspol fiind prima echipă din campionatul Moldovei care atinge această performanță.
După ce s-a impus cu 3-0 în tur contra lui Dinamo Zagreb, Sheriff nu a avut emoții la retur. Croații au dominat teritorial, dar nu au reușit să marcheze golul care ar fi putut da startul unei reveniri. Nici Sheriff nu a făcut-o astfel că s-a terminat 0-0, rezultat care duce echipa din Transnistria în grupe.
Nici RB Salzburg nu a avut mari probleme în returul cu Brondby. Austriecii au câștigat și în Danemarca cu același scor cu care o făcuseră la Salzburg, 2-1, obținând astfel biletele pentru grupe pentru a 3-a oară consecutiv. Maniera în care campioana Austriei a reușit această performanță este una uluitoare: un antrenor de 33 de ani și o medie de vârstă a titularilor de doar 22 de ani.
Liga Campionilor UEFA
Misterul din spatele imaginii în care Ronaldo "antrenează" United a fost risipit
20/09/2021 LA 05:46

Șahtior, calificare dramatică contra lui AS Monaco

Cel mai dramatic meci al zilei s-a disputat la Kharkov, între Șahtior Donetsk și AS Monaco. Monegascii aveau de întors un 0-1 din meciul tur, dar golurile lui Ben Yedder din minutele 18 și 39 i-au pus într-o poziție ideală pentru calificare.
Echipa lui Nico Kovac a controlat jocul și în prima parte a reprizei secunde și Ben Yedder a avut o mare ocazie de a face 3-0, dar totul s-a întors împotriva oaspeților pe final. Șahtior a redus din diferență în minutul 74 prin Marlos, astfel că meciul a intrat în prelungiri.
În prima repriză suplimentară tot formația din Ligue 1 a avut mai mult inițiativa, dar Șahtior a dat lovitura în minutul 114, când Bruno Aguilar și-a înscris un autogol cum rar s-a mai văzut. Fundașul francez a fost lipsit de șansă la capătul unei faze care nu anunța mare lucru, dar acesta a pus piciorul greșit la o contră, iar mingea s-a dus peste portarul Alexander Nubel.
Monegascii s-au aruncat în atac, dar nu au mai reușit să-și creeze mari ocazii și Șahtior a devenit astfel cea de-a 32-a echipă calificată în grupele Champions League, ediția 2021-2022.
Tragerea la sorți a grupelor va avea loc joi seara, de la ora 19:00, și va fi transmisă în format LIVE TEXT pe eurosport.ro.
Urnele pentru tragerea la sorți:
  • URNA 1: Chelsea, Villarreal, Atletico, Manchester City, Bayern, Inter Milano, Lille, Sporting
  • URNA 2: Real Madrid, Barcelona, Juventus, Manchester United, PSG, Liverpool, Sevilla, Dortmund
  • URNA 3: FC Porto, Ajax, RB Leipzig, Salzburg, Benfica, Atalanta, Zenit, Șahtior
  • URNA 4: Dinamo Kiev, Beșiktaș, Club Brugge, Young Boys, AC Milan, Malmo, Sheriff, Wolfsburg
Mbappe l-a evitat cât a putut pe Messi. Cifrele incredibile prezentate de L'Equipe
16/09/2021 LA 14:30
Koeman, distrus: "Jucătorii știu că există un cadavru sportiv pe bancă"
15/09/2021 LA 08:58