articol scris de Alex Ivan
Manchester United a fost eliminată aseară din UEFA Champions League. "Diavolii" au cedat cu 3-2 pe terenul lui Leipzig și au încheiat grupa H doar pe locul al treilea. Meciul decisiv din Germania a fost precedat de tensiunea creată de afirmațiile lui Mino Raiola, agentul lui Paul Pogba, care a susținut că francezul este nefericit pe Old Trafford și își dorește să plece.
Paul Pogba a avut un meci solid în victoria cu 3-1 de pe terenul lui West Ham din ultima etapă de Premier League și a subliniat după acea partidă că este concentrat asupra duelului decisiv cu Leipzig. Campionul mondial a fost introdus de pe bancă și a marcat golul doi al echipei sale, după care a fost aproape să provoace un autogol care să o trimită pe United în optimi chiar în minutele de prelungire.
Unde ar putea ajunge Pogba după ce își încheie contractul cu United! Anunțul lui Mino Raiola
18/09/2021 LA 06:21

Solskjaer, mesaj pentru Raiola

Tehnicianul norvegian al "diavolilor roșii" a vorbit după partida de aseară despre declarațiile făcute de Mino Raiola. Întrebat de impactul pe care l-au avut afirmațiile impresarului asupra vestiarului, acesta a replicat spunând că jucătorii săi nu sunt afectați.
"Sunt o echipă și vor rămâne uniți. Cu cât agentul lui Paul realizează mai rapid că fotbalul este un sport de echipă, cu atât putem să lucrăm mai ușor. Acesta este probabil ultimul lucru pe care îl voi declara pe această temă. Nu vreau să acord importanță subiectului", a subliniat Solskjaer în conferința de presă de după înfrângerea cu Leipzig.
Norvegianul a fost întrebat ulterior dacă a vorbit cu Pogba despre afirmațiile lui Raiola. Răspunsul lui Solskjaer a fost hotărât: "Nu voi dezvălui ceea ce discutăm în privat. Cum am menționat anterior, nu voi mai vorbi despre agentul lui Paul", a adăugat antrenorul lui United.
"Va trebui să-l întrebați chiar pe Pogba dacă este nefericit sau nu. Nu voi vorbi în numele său. Își dorește să dea tot ce are mai bun pentru echipă. Muncește greu la antrenamente și trebuie să se concentreze asupra evoluțiilor sale. Nu este momentul potrivit să vorbim despre transferuri", a mai declarat Solskjaer pentru BT Sport.
Pogba a redus aseară din diferență în minutul 82 cu o lovitură de cap în urma unui corner. Francezul a fost aproape să provoace un autogol la ultima fază a partidei. Centrarea sa a fost reluată spre proprie poartă de către Nordi Mukiele, însă portarul Gulacsi a fost plasat la locul potrivit și a reușit să rețină balonul. Manchester United a ratat calificarea în optimile Champions League și va evolua din primăvară în fazele eliminatorii din Europa League.