Real Madrid venea la meciul cu Borrusia Monchengladbach după o victorie uriașă în El Clasico. Trupa lui Zidane s-a impus cu 3-1 pe Camp Nou împotriva Barcelonei și a fost exact genul de rezultat de care era nevoie după înfrângeri consecutive cu Cadiz și Șahtior Donetsk.
Totuși, prima repriză din Germania nu a arătat deloc o echipă venită după un rezultat mare, entuziasmată să continue seria bună. Din contră, Real a fost letargică, lipsită de ritm sau creativitate. Madrilenii au avut posesia, însă fără să pună în pericol poarta adversă. Primele 45 de minute nu au fost o reclamă grozavă pentru fotbal.
Cu toate acestea, Gladbach a reușit, cumva, să deschidă scorul. După o respingere nu tocmai convingătoare, Plea l-a găsit de pe partea dreaptă excelent pe Thuram iar francezul a șutat din prima, impecabil, pentru a face 1-0 pentru gazde în minutul 33.
Liga Campionilor UEFA
BREAKING NEWS: Le Parisien anuță că Zidane negociază cu PSG
25/11/2021 LA 12:29

Gladbach - Real Madrid 2-2. Elevii lui Zidane, un singur punct după două meciuri

Chiar dacă Real Madrid a ieșit mai hotărâtă de la cabine, contraatacurile nemților au fost la fel de periculoase. În minutul 58, Marcus Thuram a reușit dubla. Lainer a trimis o pasă excelentă pentru Plea, cel care șutează din prima iar respingerea lui Courtois trimite balonul direct la același Thuram, care rezolvă fără probleme și dublează avantajul Borussiei.
Spre finalul partidei, Karim Benzema a redus din diferență printr-o execuție acrobatică iar în ultimul minut Casemiro a adus egalarea în mod dramatic. Realitatea este că Real a făcut un nou meci slab, la fel ca cel cu Șahtior și nici intrarea lui Eden Hazard nu a avut niciun impact. Așadar echipa lui Zidane rămâne cu un singur punct după primele două etape și există posibilitatea reală ca Real să nu treacă de grupe dacă va mai continua să joace la fel.

• Marseille - Manchester City 0-3
Simeone, după al 6-lea rezultat negativ în 8 meciuri: "Sunt mai optimist ca niciodată"
25/11/2021 LA 10:04
PSG e "casa groazei". Statistica rușinii: niciodată în istorie nu s-a mai întâmplat ceva similar
25/11/2021 LA 09:03