Real și Club Brugge au remizat (2-2) în a doua rundă a grupelor UEFA Champions League. Belgienii au deschis scorul după numai nouă minute, prin Emmanuel Dennis. Inițial, golul a fost anulat, dar VAR-ul a intervenit și scorul a devenit 0-1. Dennis a mai punctat o dată pe contra-atac, în minutul 39 și a adus liniștea pe Santiago Bernabeu. Sergio Ramos a redus din diferență după pauză, la o fază în care s-a pus problema offside-ului, dar VAR-ul a validat golul. Vormer a fost eliminat spre finalul partidei, iar Casemiro a egalat la faza următoare, cu o lovitură de cap. Madrilenii puteau obține victoria în prelungiri, dar niciun corner executat de jucătorii lui Zidane n-a fost transformat în gol. Real se află pe ultimul loc în grupa A, de unde mai fac parte PSG, Galatasaray și Club Brugge. Echipa de pe Santiago Bernabeu are un singur punct, după două etape.

Real, prima în Spania, ultima în UEFA Champions League

Deși Real se află pe primul loc în La Liga, jocul madrilenilor nu este deloc strălucit, iar acest lucru s-a văzut în primele două etape din UEFA Champions League. Jucătorii antrenați de Zidane au făcut o partidă dezastruoasă pe terenul lui PSG (3-0). Cu Hazard, Benzema și Bale în atac, Real n-a reușit să trimită niciun șut pe spațiul porții lui Navas și a plecat umilită de pe Parc de Princes.
Ligue 1
PSG ar fi dat lovitura care îl poate întoarce pe Mbappe din drum! Anunțul presei din Spania
IERI LA 06:24
De trei ori campioană europeană între 2016 și 2018, echipa din capitala Spaniei nu se regăsește în acest debut de sezon, iar multe voci spun că vestiarul Realului nu mai este la fel de unit ca în primul mandat al lui Zinedine Zidane. Bale este principala țintă când vine vorba despre neînțelegeri între jucătorii "los blancos". Galezul nu mai pare la fel de motivat ca în alte sezoane să joace în tricoul lui Real Madrid. Mai mult, atacantul de 30 de ani a fost foarte aproape să semneze cu clubul chinez Jiangsu Suning în această vară.
Sezonul trecut, Real a terminat pe locul trei în campionat și a fost eliminată de Ajax în "optimile" UEFA Champions League.