Articol scris de Andrei Nicolae
Cristiano Ronaldo are 35 de meciuri disputate în fața trupei lui Diego Simeone, Atletico Madrid fiind echipa împotriva căreia atacantul a jucat de cele mai multe ori în cariera sa. În cadrul acestor partide, jucătorul "diavolilor" a marcat de 25 de ori și are un bilanț de 16 victorii, 10 remize și nouă înfrângeri. Din cele 35 de partide jucate de lusitan, cinci dintre ele au oferit momente de neuitat atât pentru atacantul de pe Old Trafford, cât și pentru echipa spaniolă.

1. Primul hat-trick din duelurile cu Atletico

Liga Campionilor UEFA
Primul jucător care și-a anunțat plecarea de la Real după finala Champions League! "E mai bine așa"
ACUM 3 ORE
Ronaldo a reușit de patru ori să marcheze trei goluri într-un singur meci în fața lui Atletico, iar în aprilie 2012 a avut loc primul episod. Aflați în lupta pentru titlu alături de marea rivală, Barcelona, echipa condusă de Mourinho la acea vreme întâlnea un adversar incomod pe fostul Vicente Calderon.
Lusitanul nu a ezitat însă să își arate clasa și a deschis scorul după o lovitură liberă executată perfect de la mare distanță, care l-a lăsat mască pe Courtois, portarul de atunci al lui Simeone. Egalați în repriza a doua după un gol înscris de Falcao, băieții lui Mourinho au fost salvați de atacantul portughez.
Cristiano a marcat alte două goluri, după o torpilă trimisă de la marginea careului și o execuție de la punctul cu var. Callejon își trecea și el numele pe lista marcatorilor, iar Real se impunea cu 4-1 și câștiga titlul de campioană în acel sezon, cu 100 de puncte.

2. Penalty-ul decisiv din finala Champions League

Real Madrid și Atletico Madrid s-au întâlnit de două ori în ultimul act al celei mai importante competiții intercluburi de pe continent. În 2014, Real se impunea cu 4-1, după un meci dramatic, iar în 2016, tensiunea finalei a atins din nou cote maxime. Scorul a fost 1-1 după 120 de minute, iar câștigătoarea marelui trofeu s-a decis la loviturile de departajare.
Primii patru executanți ai lui Real și-au păstrat calmul și au marcat, însă fundașul lui Atletico, Juanfran, a trimis mingea în bara laterală. Victoria a fost pe umerii lui Ronaldo, care a transformat lovitura decisivă și a frânt inimile fanilor rojiblanco. Real a reușit atunci să obțină al 11-lea trofeu Champions League, primul din seria de trei consecutive obținute în mandatul lui Zidane.

3. Tripla din 2016

Al doilea hat-trick înregistrat de Ronaldo în fața lui Atletico a fost marcat în sezonul 2016/17 din LaLiga. Lusitanul a contribuit la victoria cu 3-0 a lui Real pe terenul marii rivale print-un gol marcat din lovitură liberă, un penalty și o reușită din pasa lui Gareth Bale.
Victoria din noiembrie 2016 a ajutat-o pe Real să obțină titlul cu numărul 33, la o distanță de doar trei puncte de Barcelona.

La doar un sezon după ce Ronaldo tranșa finala din 2016, Real Madrid își întâlnea din nou rivala în Champions League, de data aceea în penultimul act. Prima manșă a semifinalei a rămas memorabilă pentru Cristiano, care a reușit din nou să își treacă numele pe tabela de marcaj de trei ori.
Portughezul a deschis scorul cu o lovitură de cap după o centrare a lui Casemiro în minutul 10. În repriza a doua, în decurs de 13 minute, lusitanul a parafat scorul final al partidei după două goluri care nu i-au lăsat nicio șansă lui Jan Oblak. Real s-a impus cu 3-0 și a obținut calificarea în finala Champions League, unde a învins-o pe Juventus, următoarea echipă din cariera lui Ronaldo, cu scorul de 4-1.

5. Remontada din Juventus 3-0 Atletico Madrid

La câteva luni după plecarea de la Real Madrid, Ronaldo a avut ocazia să o întâlnească din nou pe Atletico, în calitate de jucător al lui Juventus. Cele două echipe s-au întâlnit în optimile Champions League, iar gruparea condusă de Simeone s-a impus în tur cu 2-0, după două goluri marcate pe final.
Juventus a pornit în retur din postura echipei care nu avea nimic de pierdut și care trebuia să realizeze o revenire spectaculoasă, iar Ronaldo a fost la post din nou. Atacantul a deschis scorul în prima repriză și le-a oferit speranță fanilor italieni.
Cristiano a făcut dubla în startul reprizei secunde după o lovitură de cap, iar misiunea bianconerilor părea din ce în ce mai posibilă. Cu cinci minute înainte de final, Juventus a primit un penalty, iar Ronaldo a luat mingea pentru a realiza hat-trick-ul și pentru a asigura calificarea lui Juve în sferturile de finală. Lusitanul a transformat lovitura de pedeapsă și a reușit să pună întreaga performață incredibilă pe umerii săi, învingând-o din nou pe Atletico de unul singur.
Cristiano Ronaldo speră că va oferi o nouă prestație magistrală în această seară, de la ora 22:00, în duelul dintre Manchester United și Atletico Madrid, care va fi transmis în format LIVE TEXT pe Eurosport.ro.
Cine sunt fotbaliștii cu cele mai multe trofee Champions League câștigate! Un singur jucător are 6
ACUM 5 ORE
Carlo Ancelotti, extrem de fericit după finala Champions League: "Sunt omul recordurilor!"