Condusă de Chelsea cu scorul de 0-3 în minutul 75, Real Madrid a reușit să trimită meciul în prelungiri grație unui gol reușit de Rodrygo, din pasa lui Luka Modric. În minutul 96, Karim Benzema, autorul unui hat-trick în partida din tur, l-a învins pe Mendy și a adus calificarea echipei sale în semifinalele Champions League, scor general 5-4.
La finalul partidei, golgheterul "galacticilor" i-a cerut tricoul lui Reece James. Fundașul de 22 de ani al lui Chelsea a avut o evoluție foarte bună, iar momentul în care Benzema i-a cerut tricoul a devenit viral pe rețelele de socializare.
Suporterii celor două echipe s-au arătat încântați de gestul francezului, pe care îl consideră o dovadă a faptului că James este un fotbalist cu un potențial uriaș, care și-a câștigat deja respectul unor nume mari.
Care a fost prioritatea lui Ancelotti în meciul cu Atletico Madrid: "Am vrut să evităm problemele"
09/05/2022 LA 07:03

După încheierea partidei, Karim Benzema a ținut să le transmită suporterilor un mesaj prin care și-a exprimat bucuria pentru calificarea în semifinalele Champions League.
"O nouă calificare acasă. Mulțumim, Madrid! Ne vedem în semifinale!", a fost mesajul scris de Benzema pe rețelele de socializare.
În semifinalele Champions League, Real Madrid o va înfrunta pe învingătoarea din sfertul Atletico Madrid - Manchester City (0-1 în tur), care se dispută în această seară, de la ora 22:00.
Semifinalele celei mai importante competiții intercluburi de pe continent sunt programate pe 26 aprilie și 3 mai, iar finala Champions League va avea loc pe 28 mai.
Turneul ATP de la Monte Carlo e în direct, în fiecare zi, pe Eurosport 2 și Eurosport Player.
Liga Campionilor UEFA
Pep Guardiola, devastat după eliminarea din Champions League! "Fotbalul e imprevizibil"
05/05/2022 LA 04:25
Ligue 1
Mbappe și Benzema, în cursa pentru titlul de cel mai bun fotbalist din Franța! Cine sunt candidații
04/05/2022 LA 10:05