Real Madrid s-a impus în această seară, în fața celor de la Chelsea, cu scorul de 1-3, în meciul tur din sferturile de finală ale Champions League. Cele trei goluri ale "galacticilor" au fost înscrise de Karim Benzema, care a stabilit mai multe recorduri în urma acestei partide.
Francezul a ajuns la peste 80 de goluri marcate în cea mai importantă competiție intercluburi de pe continent de-a lungul carierei. În plus, atacantul lui Real Madrid a devenit primul fotbalist din Franța care a reușit, în ultimii circa 60 de ani, să dea minim 10 goluri într-un sezon al Champions League sau al Cupei Campionilor.
Liga Campionilor UEFA
Revenire importantă la Real Madrid înainte de finala cu Liverpool! Ce fotbalist s-a recuperat
IERI LA 09:32
De asemenea, odată cu reușitele din această seară, Karim Benzema a ajuns la 50 de contribuții în această stagiune pentru Real Madrid. Dintre acestea, 37 au fost goluri, iar 13 pase decisive. Este primul sezon din carieră în care francezul atinge această bornă.

Imediat după fluierul final din partida de pe Stamford Bridge, Benzema a comentat prestația echipei sale. Atacantul în vârstă de 34 de ani a lăudat victoria obținută de "galactici", dar a spus că madrilenii nu trebuie să fie siguri de calificarea în semifinalele Champions League pentru că mai au încă 90 de minute în care trebuie să lupte.
"Sunt nopți magice ca cele în care am jucat împotriva lui PSG. Lucrurile merg bine, am jucat bine din minutul 1. Suntem bine, ne-am luptat până la capăt și când Real Madrid este așa de motivată, acest lucru ne face bine. Cele trei goluri sunt foarte importante. Am fost foarte mulțumit de al treilea pentru că încă mă gândeam la cel pe care l-am ratat.
Ancelotti este unul dintre cei mai buni antrenori din lume, avem mare încredere în el. Oricine intră pe teren joacă bine. Mai avem și un retur și vom da totul să trecem în faza următoare a competiției", a declarat Karim Benzema, citat de Marca.
Meciul retur dintre Real Madrid și Chelsea este programat marți, 12 aprilie, de la ora 22:00, și va fi transmis în format LIVE TEXT pe Eurosport.ro.
Real Madrid, aproape de a realiza un transfer neașteptat! Ancelotti garantează pentru jucător
17/05/2022 LA 11:39
Eden Hazard rămâne la Real Madrid! Ancelotti a dezvăluit ce șanse va avea să joace constant
14/05/2022 LA 12:46