Liverpool n-a reușit "remontada" pe Anfield, după ce Real Madrid s-a impus cu 3-1 în turul sferturilor din UEFA Champions League. În returul din Anglia, trupa lui Jurgen Klopp a pus în mod constant presiune la poarta lui Courtois, însă fără rezultate. Partida din această seară s-a încheiat cu o remiză albă, scor 0-0, iar Real a avansat în semifinale, acolo unde o va întâlni pe Chelsea.
Courtois a avut câteva intervenții miraculoase și a păstrat intactă plasa campioanei Spaniei.
Liverpool a început extrem de motivată partida de pe Anfield. Mohamed Salah a notat prima mare ocazie a meciului încă din minutul 2. "Cormoranii" au scăpat pe contraatac, iar Mane l-a servit la marginea careului pe Salah, colegul său din faza ofensivă. Starul egiptean a șutat cu latul, fără preluare, însă Courtois a respins salvator, cu piciorul.
Premier League este campionatul cu cele mai multe accidentări în sezonul trecut
ACUM 3 ORE

Liverpool - Real Madrid 1-3, la general. "Cormoranii" n-au reușit "remontada" pe Anfield

Presiunea formației lui Jurgen Klopp la poarta Realului a continuat. "Galacticii" lui Zidane au gestionat însă excelent momentele din debutul meciului și au oferit replica în atac în minutul 9. Vinicius a șutat de la 16 metri, dar mingea a fost respinsă de Kabak în corner.
Milner, veteranul lui Liverpool, l-a pus la grea încercare pe Courtois în minutul 11. Mijlocașul englez a șutat periculos, dar goalkeeper-ul Realului s-a întins și a salvat de sub bara transversală. Kabak s-a aflat la un pas de autogol în minutul 20, când a deviat mingea șutată de Benzema în bară.
Salah și Wijnaldum au forțat golul lui Liverpool pe finalul primei reprize, însă cei doi jucători ai lui Klopp n-au nimerit spațiul porții lui Courtois.
Liverpool a continuat ofensiva și după pauză, în prim-plan cu Firmino. La numai câteva secunde după startul reprizei a doua, atacantul brazilian a preluat în careu pe lângă Militao și a încercat să-l învingă pe Courtous cu un șut violent la colțul scurt. Belgianul a fost însă poziționat bine și a respins salvator.
Firmino a reluat apoi cu capul, peste poartă, și tot el a șutat periculos de la 20 de metri, în minutul 57.

Real Madrid, calificată în semifinalele UEFA Champions League! "Galacticii" vor da piept cu Chelsea

Vinicius le-a dat emoții "cormoranilor" în minutul 66, când a scăpat singur cu Alisson. Portarul lui Liverpool a ieșit excelent și l-a blocat pe tânărul atacant al Realului. Diogo Jota, intrat în repriza secundă, s-a aflat și el aproape de gol în minutul 70. Portughezul a intrat periculos în careu și a șutat la colțul lung. Militao a fost atent și a respins în corner.
S-a încheiat 0-0 pe Anfield și 3-1, la general, pentru Real Madrid. În semifinale, campioana Spaniei va lupta cu Chelsea.
În cealaltă semifinală se vor întâlni Manchester City și PSG. City a trecut în această seară de Borussia Dortmund, scor 4-2, la general, în timp ce PSG a eliminat campioana en-titre din Champions League, Bayern Munchen.
Meciurile din semifinale se vor disputa pe 27/28 aprilie, respectiv 4/5 mai. Marea finală va avea loc pe 29 mai, la Istanbul.
Real Madrid are planuri mari! Bugetul impresionant de transferuri stabilit pentru vara viitoare