Kylian Mbappe și Lionel Messi au fost protagoniștii victoriei cu 4-1 a celor de la PSG în fața lui Club Brugge, în ultima etapă a grupelor Champions League. După meci, francezul s-a arătat încântat de faptul că este coechipier cu starul argentinian care a cucerit la finalul lunii noiembrie cel de-al 7-lea Balon de Aur din carieră.
Deși în urmă cu câteva luni îl lăuda pe Cristiano Ronaldo, despre care spunea că este idolul său, acum Mbappe a spus că Messi este cel mai bun fotbalist din lume.
"E ușor să joci cu Lionel Messi. Este cel mai bun fotbalist din lume. A câștigat și Balonul de Aur acum câteva zile. A marcat două goluri astăzi, este fericit, iar eu sper că ne va ajuta în viitor", a declarat Mbappe.
Manchester United încearcă o lovitură de grație, după ce Ronaldo și-a manifestat dorința de a pleca
ACUM 6 ORE

Marți seară, în duelul cu Brugge din ultima etapă a grupelor Champions League, Messi și Mbappe au strălucit. Primul care a ieșit la rampă a fost francezul, care a deschis scorul încă din minutul 2, profitând de o respingere greșită a portarului advers. Mbappe a reușit dubla în minutul 7, reluând din voleu o pasă ideală a lui Di Maria. Primul gol al fotbalistului a fost reușita sa cu numărul 30 în Champions League, ceea ce-l transformă în cel mai tânăr jucător din istorie (22 de ani și 252 de zile) care atinge această bornă impresionantă.
Cea de-a doua reușită a francezului l-a plasat într-o altă categorie selectă, aceea a jucătorilor care au izbutit cele mai rapide duble din istoria competiției. Francezul e pe locul doi, marcând golul doi la 6 minute și 23 de secunde de la startul meciului. Pe prima poziție în acest clasament este Rodrygo, care a marcat în 2019 pentru Real Madrid două goluri după numai 6 minute și 13 secunde, într-un duel cu Galatasaray.
În minutul 38 al partidei de pe Parc de Princes, Messi și-a adus aminte că tocmai a câștigat un nou Balon de Aur, al 7-lea din carieră, și a arătat de ce e în stare. Argentinianul a pătruns nestingherit și l-a executat pe portarul belgienilor cu un șut perfecgt plasat de la marginea careului.
Golul marcat l-a dus pe Messi direct în istoria Champions League, Club Brugge fiind a 38-a echipă împotriva căreia starul marchează în această competiție. Astfel, argentinianul l-a egalat pe Cristiano Ronaldo, care era singurul jucător care se putea mândri cu atâtea "victime".
În minutul 76, Messi a reușit dubla, din penalty, ajungând astfel la 125 de goluri marcate în Champions League. Argentinianul este totuși departe de eternul său rival, Cristiano Ronaldo, care a marcat de 140 de ori.
De asemenea, Messi a devenit al 2-lea cel mai bun marcator din istoria fotbalului, ajungând la 758 de goluri marcate în carieră, cu unul mai mult decât legendarul Pele. Și aici argentinianul duce o luptă de la distanță cu Ronaldo, portughezul având momentan cu 43 de goluri marcate în plus față de starul lui PSG.
Viitorul lui Ronaldo ar putea fi anunțat pe 7 iulie! Ce club insistă pentru transferul lui Cristiano
30/06/2022 LA 14:03