PSG a fost eliminată din optimile Champions League de Real Madrid, care s-a impus în returul de pe teren propriu cu scorul de 3-1. În minutul 39, Mbappe a deschis scorul, parizienii conducând cu 2-0 la general.
"Galacticii" au revenit în joc cu 30 de minute înainte de fluierul final. Donnarumma, incomodat de Benzema, a trimis greșit o pasă către Hakimi, balonul ajungând la Vinicius, cel care i-a pasat francezului care a restabilit egalitatea. Ulterior, Benzema a mai reușit două goluri în doar două minute, asigurând calificarea echipei sale în sferturile de finală ale celei mai importante competiții intercluburi de pe continent.
După înfrângerea cu scorul de 3-2 la general, fotbaliștii de la PSG au fost taxați dur de jurnaliștii francezi, care le-au acordat note extrem de mici pentru prestațiile de pe Santiago Bernabeu. Singurul jucător care a primit nota 7 atât de la L'Equipe, cât și de la Eurosport Franța este Mbappe, despre care aceștia din urmă au scris că, din păcate, a avut ghinionul ca ceilalți jucători din echipă să nu se ridice la nivelul lui.
Ligue 1
Eurosport Spania a făcut anunțul: Mbappe rămâne la PSG! Cifrele unei afaceri cum n-a mai fost alta
ACUM 6 MINUTE
"A marcat trei goluri minunate. Două i-au fost anulate de VAR, dar șutul lui la colțul scurt ar fi trebuit să califice Parisul în faza următoare a competiției. În ceea ce va fi, fără îndoială, viitoarea lui casă, parizianul a făcut diferența la fiecare minge.
A făcut fotbalul să pară un joc de copii cu o fentă incredibilă în fața lui Courtois la al doilea gol anulat. Din nefericire pentru el, coechipierii lui nu au fost la nivelul său și poate că acesta a fost ultimul său meci de Champions League în tricoul lui PSG", au notat cei de la Eurosport.fr.
Cele două publicații au fost de acord și în ceea ce îi privește pe jucătorii care au primit cele mai mici note. Donnarumma și Marquinhos au fost notați de francezi cu 2, portarul greșind la primul gol al celor de la Real Madrid, iar căpitanul celor de la PSG nereușind să-i țină piept unui Benzema dezlănțuit, care a înscris de 3 ori în mai puțin de 20 de minute.

"Transferat pentru a îndeplini visele lui PSG, Messi le-a înăbușit"

La rândul său, Lionel Messi nu a impresionat la revenirea pe Santiago Bernabeu. Argentinianul a fost notat cu 6 de jurnaliștii L'Equipe, în timp ce Eurosport Franța i-a acordat doar nota 4,5. Aceștia din urmă au scris că fostul decar al Barcelonei nu a reușit să ajute la îndeplinirea viselor celor de la PSG, deși a fost adus tocmai pentru a contribui la asta.
"El continuă să coboare iremediabil pe teren. În largul său în prima repriză, într-un rol de conducere de la distanță, a oferit multe soluții, dar a dispărut în a doua parte a meciului. A fost incapabil să facă diferență prin driblingul său, a încercat să compenseze prin calitatea paselor sale, dar acest lucru nu a fost suficient.
Nu poate fi considerat singurul vinovat pentru eliminare, dar este clar că în 180 de minute, spre deosebire de Neymar și Mbappe, nu a fost niciodată decisiv. Pentru un Balon de Aur, ăsta trebuie să fie un obiectiv. Pe scurt, transferat pentru a îndeplini visele lui PSG, Messi le-a înăbușit", au scris jurnaliștii de la Eurosport.fr.