• Villarreal – Young Boys 2-0

LIVESCORE

Balonul de Aur 2021 | Messi, pentru a 7-a oară cel mai bun fotbalist al lumii! Toții laureații serii
ACUM 4 ORE
Juventus-Zenit 4-2: Zenit reduce din diferență în minutul 90+2 al întâlnirii, prin golul lui Azmoun.
Villarreal-Young Boys 2-0: Câștigătoarea Europa League își asigură victoria în minutul 89, grație reușitei lui Danjuma.
Bayern-Benfica 5-2: Robert Lewandowski își trece în cont un hattrick în această seară împotriva portughezilor de la Benfica.
Juventus-Zenit 4-1: Morata își trece și el numele pe lista marcatorilor, iar Juventus conduce cu scorul de 4-1.
Bayern-Benfica 4-2: Goluri multe la Munchen! Benfica reduce din diferență prin reușita lui Darwin Nunez din minutul 75.
Juventus-Zenit 3-1: Juventus se distanțează la două goluri, după reușita lui Chiesa din minutul 74.
Dinamo Kiev-Barcelona 0-1: S-a marcat și în singura partidă care era fără goluri până acum. Ansu Fati deschide scorul la Kiev, după ce a trimis în poartă centrarea deviată a lui Mingueza.
Bayern-Benfica 4-1: Robert Lewandowski realizează dubla împotrive celor de la Benfica.
Atalanta-Manchester United 2-1: Duvan Zapata o readuce în avantaj pe Atalanta, după ce a fost angajat perfect de Palomino. Tușierul a ridicat imediat fanionul pentru o poziție de offside, dar acesta a fost contrazis de cei din cabina VAR, iar Atalanta o conduce pe Manchester United cu 2-1.
Juventus-Zenit 2-1: Torinezii sunt din nou în avantaj după ce Dybala a transformat o lovitură de la 11 metri.
Sevilla-Lille 1-2: Campioana Franței întoarce rezultatul pe terenul Sevillei, după golul marcat de Ikone în minutul 51.
Bayern-Benfica 3-1: Bayern Munchen a ieșit de la cabine hotărâtă să își facă meciul cât mai ușor. Kimmich a schimbat direcția excelent pentru Davies, canadianul a recentrat, iar Sane a trimis balonul în poartă în urma unui șut de excepție.

LIVE SCOR

Bayern-Benfica 2-1: Robert Lewandowski a ratat un penalty pe finalul primei reprize.
Atalanta - Manchester United 1-1: Cristiano Ronaldo restabilește egalitatea după o fază superbă construită alături de Bruno Fernandes, iar portughezul ajunge la 4 goluri în acest sezon de Champions League.
Sevilla-Lille 1-1: Lille restabilește egalitatea cu câteva minute înainte de pauză, după ce David a transformat o lovitură de la 11 metri.
Bayern-Benfica 2-1: Benfica reduce din diferență după lovitura de cap a lui Morato din minutul 38.
Villarreal-Young Boys 1-0: Vești proaste pentru Manchester United din Spania. Villarreal deschide scorul în partida cu Young Boys, după golul marcat de Capoue, iar Villarreal se află în acest moment pe locul doi în grupă.
Bayern-Benfica 2-0: Câteva minute mai târziu, Serge Gnabry își trece și el numele pe lista marcatorilor. Germanul înscrie superb, cu călcâiul, după ce a primit o pasă de la Robert Lewandowski.
Bayern-Benfica 1-0: Bayern deschide scorul în minutul 26 prin Robert Lewandowski, golgheterul echipei. Polonezul a trimis din fața porții centrarea primită de la Coman, cu o lovitură de cap.
Juventus-Zenit 1-1: Zenit egalează după doar un sfert de oră, șutul lui Karavaev fiind deviat în propria poartă de Bonucci.
Sevilla-Lille 1-0: Sevilla deschide și ea scorul în partida de pe teren propriu cu campioana Franței, Lille, grație golului marcat de Ocampos în minutul 15.
Juventus-Zenit 1-0: Tot în nordul Italiei, dar la Torino, Juventus deschide scorul în partida cu Zenit. Paulo Dybala a marcat după ce a recuperat balonul, iar Juventus conduce din minutul 11.
Atalanta-Manchester United 1-0: Atalanta deschide scorul la Bergamo. În minutul 11, Ilicic șutează la poarta diavolilor roșii, pe direcția portarului De Gea, care nu reușește să respingă cum trebuie balonul. În ciuda protestelor lui Cristiano Ronaldo, care cerea ca faza să fie verificată în cabina VAR, Atalanta conduce cu 1-0.
Au început partidele de la ora 22:00
Primul 11 al celor de la Dinamo Kiev
Primul 11 al celor de la Barcelona
Primul 11 al celor de la Atalanta
Primul 11 al celor de la Manchester United
Chelsea, campioana Europei, a obținut o victorie la limită pe terenul celor de la Malmo. Echipa lui Thomas Tuchel a dominat prima repriză a întâlnirii, dar cele două formații au intrat la cabine la 0-0. În repriza a doua, Chelsea a reușit să marcheze golul care a decis partida, grație lui Ziyech, care a marcat în minutul 55.
După primele 4 partide, Chelsea se află pe poziția a doua în grupa H, cu 9 puncte, iar singura întrebare legată de această grupă rămâne legătură cu echipa care va termina pe primul loc. În această seară va avea loc, la Torino, cealaltă partidă a grupei, dintre Juventus și Zenit.
În celălalt meci al serii, Wolfsburg s-a impus pe teren propriu în fața celor de la Salzburg. Nemții au deschis rapid scorul, în minutul 3, prin Baku. Golul egalizator al austriecilor a venit în minutul 30, după ce Wober a executat perfect o lovitură liberă de la peste 20 de metri. Golul care a decis partida a venit în minutul 60, atunci când Nmecha a trimis imparabil la colțul scurt, o minge direct în vinclul porții apărate de Kohn.
După această partidă, Wolfsburg a urcat pentru moment pe poziția a doua a grupei G, ajungând la 5 puncte. În această seară se va juca și Sevilla-Lille, calculele acestei grupe fiind complicate.
Wolfsburg-Salzburg 2-1: Wolfsburg revine în avantaj în minutul 59. Arnold l-a angajat foarte bine pe Nmecha, care a marcat în urma unui șut puternic, la coluțul scurt, fără vreo șansă pentru portarul Kohn.
Malmo-Chelsea 0-1: După 55 de minute, Chelsea deschide scorul în Sudeia. În urma unei combinații foarte bune dintre Havertz și Hudson-Odoi, englezul a centrat de pe partea dreaptă și l-a găsit foarte bine pe Ziyech, care a trimis fără probleme balonul în poartă.
Pauză în primele două partide ale serii din UEFA Champions League. Singura partidă în care s-a marcat până acum este cea din Germania, acolo unde Wolfsburg este la egalitate cu Salzburg, scor 1-1. În partida de la Malmo, campioana Europei, Chelsea, nu a reușit să marcheze, după o primă repriză în care a dominat categoric jocul. În ciuda dominării lui Chelsea, Malmo a fost foarte aproape să deschidă scorul în ultimul minut al reprizei.
  • Malmo-Chelsea 0-0
  • Wolfsburg-Salzburg 1-1
Wolfsburg-Salzburg 1-1: În minutul 30, Salzburg reușește să restabilească egalitatea. Austriacul Wober l-a învins pe portarul Casteels cu o lovitură liberă superbă, de la peste 20 de metri, iar Wolfsburg-Salzburg este 1-1 după prima jumătate de oră.
Wolfsburg-Salzburg 1-0: Wolfsburg marchează primul gol al serii. Baku a deschis scorul încă din minutul 4 în fața celor de la Salzburg, după ce a primit o pasă foarte bună de la Gerhardt.
Au început primele două partide ale serii din UEFA Champions League, Malmo-Chelsea și Wolfsburg-Salzburg
Primul 11 al celor de la Malmo
Primul 11 al celor de la Chelsea
Primul 11 al celor de la Wolfsburg
Primul 11 al celor de la Salzburg
Articol scris de Eugen Bria
Meciurile din etapele 3 și 4 ale grupelor Champions League sunt interesante datorită faptului că se joacă practic pe sistemul tur/retur. Adversarele știu la ce să se aștepte și vor încerca să maximizeze aspectele pozitive din partidele de acum două săptămâni.

Liverpool - Atletico Madrid, șocul etapei

Capul de afiș în Champions League săptămâna aceasta îl reprezintă meciul dintre Liverpool și Atletico Madrid. Partida de acum două săptămâni a oferit un spectacol total. Duelul dintre Simeone și Klopp este la fel de spectaculos ca cel din teren. Antrenorul argentinian e hotărât să-și ia revanșa pe stadionul unde anul trecut Atletico a reușit să o elimine pe Liverpool în optimile Champions League.
În tur, Atletico a revenit de la 2-0 pe Wanda Metropolitano, însă, după eliminarea lui Griezmann, Liverpool a reușit să încline balanța în favoarea sa și să câștige meciul. Campioana Spaniei trebuie să obțină cel puțin un egal pentru a-și mări șansele de calificare în optimi. Forma bună demonstrată în ultimele meciuri de madrileni este încurajatoare.
De cealaltă parte, Liverpool a arătat o lipsă de concentrare în defensivă. În ultimul meci de campionat a fost egalată de Brighton după ce a condus cu 2-0. Lipsa lui Griezmann, care a fost liderul lui Atletico în ultimele meciuri, și forma superbă demonstrată de Mane și Salah pot reprezenta atuurile 'cormoranilor' în partida de miercuri.
În cealaltă partidă din grupa B, AC Milan o întâlnește pe FC Porto. Pentru milanezi aceasta este ultima oportunitate de a prinde un loc în primăvara europeană. În primele meciuri a fost evidentă lipsa de experiență în echipa lui Pioli. Cu un lot aproape complet refăcut, italienii vor încerca să se impună și să replice parcursul Atalantei de acum 3 sezoane, când bergamascii au reușit să se califice deși nu acumulaseră niciun punct în primele 3 partide.

Atalanta - Manchester United, meci de totul sau nimic pentru trupa lui Gasperini

Atalanta - Manchester United este cel mai așteptat meci al zilei de marți în Champions League. După o prestație excelentă în prima repriză a partidei din tur, a urmat accidentarea lui Demiral și căderea fizică a bergamascilor. Asta nu reduce din meritele echipei lui Solskjaer în victoria de pe Old Trafford. Italienii au fost decimați de accidentări în ultima perioadă și nu au putut demonstra un joc consistent. Chiar dacă nu i-au revenit toți jucătorii cheie din lot, Atalanta va da totul pentru a câștiga.
În celălalt meci al grupei, Villarreal e de așteptat să bată în duelul cu Young Boys. În cazul unei înfrângeri cu United, Atalanta va fi obligată să câștige următoarele două partide pentru a se califica. De cealaltă parte, Manchester United a reușit să-și revină după șocul cu Liverpool, a schimbat sistemul de joc și s-a impus în fața lui Tottenham. O victorie la Bergamo ar restabili moralul echipei și ar asigura mai multă liniște pe banca tehnică a britanicilor.

Preview-ul celorlalte meciuri din etapa a 4-a

În grupa A, cu o victorie în fața lui RB Leipzig, PSG își va asigura locul în optimile competiției. Vom avea ocazia să vedem cum se vor descurca starurile din ofensiva parizienilor având în față un adversar incomod. Echipa din Hexagon depinde și de rezultatul meciului Manchester City - Brugge, dar e greu de crezut că belgienii pot pune probleme, mai ales după performanța din meciul trecut.
Ajax are un meci greu la Dortmund. 'Lăncierii' au menajat o serie de titulari în campionat și vor da totul pentru a-și asigura calificarea. Borussia Dortmund are o misiune foarte dificilă dacă ținem cont că din echipă lipsesc Haaland, Guerreiro și Emre Can.
Tot în grupa C, în etapa precedentă, Sporting a reușit un 4-1 categoric în deplasarea de la Istanbul. Lusitanii încearcă să se mențină aproape de Borussia Dortmund, victoria fiind imperativă. Beșiktaș nu traversează cea mai bună perioadă și sunt slabe șanse să poată scoate un rezultat pozitiv.
Inter Milan și Real Madrid sunt așteptate să repete rezultatele pozitive din etapa trecută și să devină lideri în grupa D. Italienii au reușit să se impună în fața revelației Sheriff Tiraspol. Superioritatea tehnică și fizică a echipei lui Inzaghi a fost evidentă în primul meci și e de așteptat ca și marți scenariul să se repete.
Real Madrid vine după două victorii și o remiză în La Liga, având un moral ridicat. După 5-0 în tur, e greu de crezut că Shakhtar poate repeta rezultatele de anul trecut, când a reușit să se impună pe Bernabeu.
Bayern Munchen este echipa momentului în Europa, dacă facem abstracție de rezultatul din Cupa Germaniei. E de așteptat ca bavarezii să se impună fără mari probleme în restul meciurilor din grupa E.
Barcelona are o misiune mai grea la Kiev. Jucătorii lui Lucescu au demonstrat că pot crea pericol pe fază ofensivă. Ținând cont de miza meciului și de calitatea individuală superioară a catalanilor, Barcelona este favorită la victorie. Dar nu trebuie să uităm că din lot lipsesc jucători importanți precum Pique, Aguero sau Pedri.
Grupa G a fost cea mai echilibrată încă de la tragerea la sorți. Acum RB Salzburg va încerca să profite de situația incertă de la Wolfsburg și să se impună în Germania. O victorie ar apropia echipa austriacă de prima calificare în optimile Champions League.
În același timp, Sevilla pornește ca favorită în fața lui Lille, sperând să obțină prima victorie din actuala ediție a competiției.
Juventus trebuie să se impună în fața lui Zenit pentru a fi calificată în faza următoare. Meciul din tur a demonstrat superioritatea echipei lui Allegri, iar prestațiile din Champions League au fost mai bune decât cele din Serie A în acest sezon.
Nu în ultimul rând, Chelsea are parte de o partidă ușoară cu Malmo și e de așteptat ca echipa lui Thomas Tuchel să-și continue recitalul ofensiv demonstrat în ultimele partide.