CFR Cluj - Borac Banja, în turul 1 din UCL! 3-1 pentru clujeni în prima manșă

Actualizat 06/07/2021 la 21:50 GMT+3

CFR Cluj este prima echipă din România care joacă în noul sezon european. Campioana României joacă astăzi împotriva bosniacilor de la Borac Banja Luka, în prima manșă a turului 1 preliminar din Champions League.

Omrani a marcat din nou pentru CFR

Final. 3-1 pentru CFR în prima manșă din turul 1 preliminar al Ligii Campionilor
Min 60. GOOOOOL, CFR Cluj! Sigurjonsson înscrie superb din unghi cu un super șut la care Lakic a rămas fără reacție!
Min 52. Prima ocazie importantă pentru CFR în repriza a doua. Centrarea lui Deac din lovitură liberă este prinsă de portarul lui Borac.
Min 46. Start în repriza a doua!
Pauză la Cluj. 2-1 pentru CFR!
Min 45+1. Gol Borac Banja Luka în prelungirile primei reprize. Moraitis înscrie din plonjon chiar înainte de pauză!
Min 39. Șut al lui Adi Păun, repsins de portarul Lakic.
Min 38. Coric scoate de pe linia porții, șutul lui Valentin Costache!
Min 33. Șut periculos al lui Costache, dar portarul lui Borac Banja Luka prinde în 2 timpi!
Min 32. Ocazie mare pentru CFR, dar Păun obține doar un corner.
Min 28. GOOOOOL, CFR Cluj! Deac înscrie și el după ce primește o pasă în centrul careului de la Bilel Omrani!
Min 13. Lovitură liberă periculoasă pentru Borac, dar Arlauskis reține cu siguranță!
Min 11. GOOOOL, CFR! Deac ratează penalty-ul, dar mingea ajunge la Omrani care înscrie pentru clujeni!
Min 10. Penaltyyyyy pentru CFR! Omrani este tras în careu și centralul partidei acordă lovitură de la 11 metri!
Min 8. Borac are prima ocazie, dar aribtrul asistent semnalizează un ofsaid la atacantul oaspeților.
Min 1. A început meciul de la Cluj.
UPDATE / Echipele de start
CFR Cluj: Arlauskis - Susic, Bouhenna, Cestor, Camora - Sigurjonsson, Rodriguez - Costache, Deac, Păun - Omrani
Rezerve: Figueiredo, Hindrich, Manea, Graovac, Chipciu, Ciobotariu, Latovlevici, Tahiri, Debeljuh, Petrila, Hoban, Itu
Antrenor: Marius Șumudică
Borac Banja Luka: Lakic - Coric, Milojevic, Cosic, Subic - Vojnovic, Meleg - Zakaric, Vranjes, Ziljkic - Moraitis
Rezerve: Cetkovic, Kujundzic, Jovanovic, Begic, Dujakovic, Ntchamda, Tahric, Cavic, Kulasin, Zivkovic, Vusurovic, Bosancic
Antrenor: Marko Maksimovic
CFR Cluj începe astăzi o nouă aventură europeană. Cu un antrenor nou, Marius Șumudică, ardelenii au o misiune facilă la prima vedere împotriva campioanei Bosniei și Herțegovinei, Borac Banja Luka, o echipă fără mare tradiție în Europa, care provine dintr-un fotbal care nu se poate lăuda cu mari performanțe la nivel de club.
Totuși, campioana României din ultimele 4 sezoane va trata meciul cu maximă seriozitate, deoarece în joc viitorul echipei în noul sezon european. În caz că va trece de campioana Bosniei, CFR va avea o misiune și mai ușoară în turul secund preliminar din Champions League, urmând a se duela cu învingătoarea dublei Fola Esch (Luxemburg) - Lincoln Red Imps (Gibraltar).

CFR - Borac Banja Luka, în turul 1 preliminar din Champions League

Dacă CFR va ajunge în turul 3 preliminar din Champions League, va avea asigurată prezența în grupele Conference League. Chiar dacă ardelenii țintesc mult mai sus, la grupele Champions League sau Europa League, nici prezența în grupele noii competiții europene nu ar fi deloc de neglijat, mai ales că premiile sunt destul de importante și acolo.
Pentru CFR Cluj va fi important să ia o opțiune serioasă de calificare încă de la meciul din această seară, deoarece până la meciul retur, de săptămâna viitoare campioana va avea de jucat și Supercupa României, sâmbătă, 10 iulie, împotriva Universității Craiova.
CFR Cluj - Borac Banja Luka, echipe probabile
  • CFR Cluj: Arlauskis - Susic, Bouhenna, Cestor, Camora - Rodriguez, Tahiri - Deac, Păun, Petrila - Omrani
  • Borac Banja Luka: Pavlovic - Dujakovic, Milojevic, Jovanovic, Kujundic - Brtan, Vojnovic - Zakaric, Vranjes, Zilikic - Lukic
Partida dintre CFR Cluj și Borac Banja Luka va avea loc pe stadionul din Gruia și va începe la ora 20:00, iar cele mai importante aspecte din timpul meciului le veți găsi în format LIVE BLOG pe site-ul eurosport.ro.