Real Madrid a obținut calificarea în finala UEFA Champions League, după ce a trecut cu 6-5 la general de Manchester City. Echipa lui Carlo Ancelotti s-a impus cu 3-1 în retur, în 120 de minute, după ce a fost condusă până în minutul 90, dar cele două goluri ale lui Rodrygo de pe final au trimis partida în prelungiri.
Acolo, campioana din La Liga a reușit să majoreze diferența. Karim Benzema a obținut o lovitură de la 11 metri pe care a și transformat-o în minutul 95, iar Real Madrid o va întâlni pe Liverpool în finala de la Paris.
Ilkay Gundogan pleacă de la City după 6 ani și e aproape de a semna cu un alt club uriaș
ACUM 5 ORE
Thibaut Courtois, portarul lui Real Madrid, a avut câteva intervenții extrem de importante în partida de pe Santiago Bernabeu. La finalul partidei, atunci când a fost întrebat cum descrie ce s-a întâmplat în returul semifinalei, portarul belgian nu a avut foarte multe cuvinte.
Cu toate acestea, Courtois a subliniat faptul că Real Madrid a avut adversare extrem de puternice în această primăvară, care investesc sute de milioane în fiecare an, iar parcursul către finală a fost unul dificil:
"Pe scurt: Real Madrid. Totul este posibil. E incredibil. În fața porții nu am fost buni, la începutul reprizei secunde a ratat Vinicius. Dar cu fanii în spate am știut că se poate întâmpla.
Am eliminat echipe mari care au cheltuit foarte mulți bani. Drumul a fost dificil. Astăzi a fost dificil, abia așteptăm finala. Toată lumea își dorește să câștige. Când Madridul merge în finală, merge pentru a câștiga", a spus Courtois, după ce Real Madrid a obținut calificarea în finala Champions League, potrivit AS.

Real Madrid a trecut de Paris Saint-Germain, Chelsea și Manchester City pentru a ajunge în ultimul act din UEFA Champions League. De fiecare dată, echipa lui Carlo Ancelotti a avut parte de momente dificile, în care a fost condusă, iar calificarea părea departe.
Chiar și în aceste condiții, Real Madrid a reușit de fiecare dată să răstoarne toate calculele în partidele retur, obținând calificări după calificări, într-un mod extraordinar.
În finala din acest an, Real Madrid o va întâlni pe Liverpool, într-o reeditare a finalei din 2018 de la Kiev. Atunci, Real Madrid s-a impus cu 3-1, într-o finală în care eroul negativ a fost Lloris Karius, portarul lui Liverpool, care a greșit decisiv la două dintre golurile madrilenilor.
Finala UEFA Champions League 2022 se va disputa la Paris, pe Stade de France, pe 28 mai.
Real Madrid, aproape de a realiza un transfer neașteptat! Ancelotti garantează pentru jucător