Cristiano Ronaldo a dovedit încă o dată că este cel mai important om de atac al lui Manchester United în acest sezon. La primul meci de la plecarea lui Solskjaer, "diavolii" au suferit în deplasarea de la Villarreal, dar inspirația portughezului a fost din nou decisivă.
Starul lui United a deschis scorul în minutul 78, cu un lob peste portarul advers. Reușita parcă a turnat plumb în picioarele celor de la Villarreal, iar United s-a impus în final cu 2-0, Jadon Sancho stabilind scorul final în minutul 90, acesta fiind primul său gol pentru noua echipă.
Prin golul marcat pe Estadio de la Ceramica, Ronaldo a ajuns la 6 reușite în această ediție de Champions League. Ronaldo a marcat în fiecare din primele 5 etape (în deplasarea de la Atalanta a reușit o dublă), devenind astfel primul jucător din istorie care bifează o astfel de performanță pentru un club englez.
Thomas Frank, extrem de nemulțumit după înfrângerea cu United: "I-am distrus în prima repriză"
20/01/2022 LA 10:34

Fără golurile lui Ronaldo, Manchester United ar fi fost departe de optimile de finală ale Champions League, acolo unde și-a asigurat prezența cu cele 3 puncte obținute în meciul de la Villarreal. Aproape în fiecare meci în care United a avut probleme, Ronaldo a ieșit la rampă și a marcat goluri decisive, așa cum a fost și cel din această seară, chiar dacă Sancho a stabilit scorul final.
Ronaldo a marcat golul victoriei în partida tur cu Villarreal (min. 90+5), dar și în duelul de acasă cu Atalanta (min.81), iar prin reușita de astăzi a devenit primul jucător din istoria Champions League care înscrie goluri de 3 puncte în 3 meciuri din aceeași ediție, după minutul 75, excluzând partidele decise în prelungiri.
Golul marcat de Ronaldo în poarta echipei lui Unai Emery a fost al 10-lea reușit de portughez în acest sezon. Atacantul a ajuns astfel la 17 sezoane consecutive în care înscrie minim 10 goluri, semn al logevității sale ieșite din comun.
Ronaldo va avea șansa să-și îmbunătățească cifrele în tricoul lui United peste numai câteva zile, când "diavolii" vor juca în deplasare cu Chelsea, în derby-ul etapei a 13-a din Premier League. Partida va avea loc duminică, 28 noiembrie, și va fi în direct și în exclusivitate pe Eursport 1 și Eurosport Player cu începere de la ora 18:30.
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.
5 variante pentru Ronaldo dacă decide să plece de la Manchester United! Unde ar putea ajunge
20/01/2022 LA 05:17
Condiția pusă de Cristiano Ronaldo pentru a rămâne la Manchester United și sezonul viitor
19/01/2022 LA 11:40