Turneu principal - Semifinală
Ad
În direct
Actualizări în direct

Liverpool-Real Madrid, finala UEFA Champions League 2022, după ce Real a trecut de Manchester City

Alex Masgras
De
Actualizat 05/05/2022 la 00:37 GMT+3
Live comment icon
REAL MADRID - MANCHESTER CITY 3-1 (6-5)
Real Madrid se califică în finala UEFA Champions League! Echipa lui Carlo Ancelotti a trecut în semifinale de Manchester City, după un final de partidă pe Santiago Bernabeu de povestit nepoților. Cele două reușite ale lui Rodrygo au trimit partida în prelungiri, în timp ce Karim Benzema a transformat lovitura de la 11 metri care a stabilit scorul final.
Real Madrid se califică astfel în a 17-a finală europeană. În ultimul act, campioana din La Liga o va întâlni pe Liverpool, într-o reeditare a finalei din 2018 de la Kiev.
Finala UEFA Champions League va avea loc pe 28 mai, pe Stade de France.
00:15
Prima repriză de prelungiri se încheie cu o ocazie uriașă a lui Manchester City. Courtois respinge o lovitură de cap, iar Fernandinho nu poate trimite balonul în plasa porții din câțiva metri.
Cu 15 minute înainte de final, Real Madrid conduce cu 3-1 (6-5 la general)
Real Madrid - Manchester City
Karim Benzema a ajuns la 10 goluri marcate în fazele eliminatorii din acest sezon de UEFA Champions League. Singurul jucător care a mai reușit acest lucru este Cristiano Ronaldo în sezonul 2016/17, tot în tricoul lui Real Madrid.
Karim Benzema majorează diferența în minutul 95, după ce a transformat lovitura de la 11 metri. Real Madrid o conduce pe Manchester City cu 3-1 (6-5 la general).
PENALTY REAL MADRID
Ruben Dias îl faultează pe Karim Benzema, iar Daniele Orsato arată punctul de la 11 metri.
A început prima repriză de prelungiri a semifinalei dintre Real Madrid și Manchester City
23:55
Daniele Orsato a fluierat finalul celor 90 de minute de joc! Real Madrid revine incredibil în ultimele minute ale partidei de pe Santiago Bernabeu, grație golurilor lui Rodrygo, iar Real Madrid-Manchester City, a doua semifinală de UEFA Champions League, va intra în prelungiri.
REAL MADRID - MANCHESTER CITY 2-1 (5-5)
NEBUNIE PE BERNABEU! Rodrygo, cel introdus de Ancelotti în minutul 68, o aduce pe Real Madrid în avantaj, la doar 2 minute după ce a restabilit egalitatea.
REAL MADRID - MANCHESTER CITY 1-1 (4-5)
Real Madrid restabilește egalitatea prin Rodrygo în minutul 90.
REAL MADRID - MANCHESTER CITY 0-1 (3-5)
Manchester City a deschis scorul pe Santiago Bernabeu în minutul 73 prin Riyad Mahrez. Bernardo Silva a primit balonul la mijlocul terenului, a avansat până la marginea careului lui Real și i-a pasat în dreapta algerianului, care a șutat superb cu stângul, la colțul scurt.
52'
REAL MADRID - MANCHESTER CITY 0-0 (3-4)
Neînțelegeri uriașe în apărarea lui Manchester City după șutul blocat în primă fază al lui Modric. Ederson și Dias nu au comunicat, iar Vinicius era să profite de acest lucru, după ce portarul brazilian a avut probleme în reținerea balonului și în momentul în care acesta a fost protejat de Walker.
City a scăpat, dar acesta este un semnal de alarmă tras de Real Madrid.
REAL MADRID-MANCHESTER CITY 0-0 (3-4)
A început repriza a doua de pe Santiago Bernabeu cu o ocazie uriașă pentru Real Madrid. La doar câteva secunde după reluarea jocului, Carvajal i-a centrat lui Vinicius, dar acesta nu a putut să trimită pe spațiul porții din 6 metri.
Pauză pe Santiago Bernabeu! Real Madrid și Manchester City se află la egalitate după primele 45 de minute, scor 0-0. Prima repriză a fost una echilibrată, fără goluri, spre deosebire de partida de săptămâna trecută de pe Etihad.
La acest scor, echipa lui Pep Guardiola este calificată în finala de la Paris, dar Real Madrid va ieși de la vestiare hotărâtă să înscrie în poarta lui Ederson.
9'
Tensiunea este la cote înalte pe Santiago Bernabeu! În urma unui fault al lui Casemiro asupra lui De Bruyne, Laporte și Modric au avut un conflict. Italianul Daniele Orsato, arbitrul partidei, le-a arătat celor doi jucători cartonașul galben.

22:00
A început returul semifinalei dintre Real Madrid și Manchester City. În tur, echipa lui Pep Guardiola s-a impus cu 4-3.
Fanii lui Real Madrid, înainte de a intra pe Santiago Bernabeu:
Manchester City s-a impus în ultimele trei întâlniri cu Real Madrid din UEFA Champions League. Doar două echipe au reușit patru victorii la rând în UCL contra madrilenilor (Ajax și Bayern).
Echipa aleasă de Pep Guardiola pentru partida din această seară de pe Santiago Bernabeu: