Dinamo Kiev a remizat cu Fenerbahce, în prima manșă din turul 2 preliminar al UCL! Toate rezultatele

Publicat 20/07/2022 la 23:23 GMT+3

În această seară au avut loc 5 partide din turul doi preliminar al Champions League. Dinamo Kiev, echipa antrenată de Mircea Lucescu, a remizat cu Fenerbahce, scor 0-0. Golul serii a fost marcat în duelul dintre Maccabi Haifa și Olympiacos, terminat 1-1, iar supriza a venit în disputa dintre Ferencvaros și Slovan Bratislava, slovacii câștigând la Budapesta.

Mircea Lucescu

Dinamo Kiev a jucat primul meci oficial oficial din 2022. Războiul din Ucraina, început în pauza de iarnă din Ucraina, a împiedicat formația lui Mircea Lucescu să termine campionatul, iar în acest an gruparea din Kiev a jucat numai meciuri amicale.
În această seară, Dinamo Kiev și-a început aventura europeană din noua stagiune cu o remiză albă, contra celor de la Fenerbahce. Meciul s-a jucat la Lodz (Polonia) și a fost unul modest. Mircea Lucescu se poate declara totuși mulțumit de rezultat, deoarece echipa sa nu a trimis niciun șut pe spațiul porții adverse. Turcii au avut 6 șuturi cadrate și o posesie superioară, dar nu au găsit nici ei drumul spre gol, astfel că totul se va decide la returul de la Istanbul.

Preliminariile Champions League | Dolev Haziza a marcat un gol fenomenal în Maccabi Haifa - Olympiacos

Într-un alt meci al serii, Maccabi Haifa a scos in-extremis un egal în fața lui Olympiakos. Elenii au conduss cu 1-0 încă din minutul 7, după reușita lui Philip Zinckernagel, dar s-au văzut egalați în prelungirile partidei de o execuție fabuloasă a lui Dolev Haziza. Atacantul israelian a trimis un șut parat de un fundaș advers, dar mingea i-a revenit și a reluat pe spate dintr-o poziție incomodă, iar mingea l-a suprins pe portarul advers.
Chiar dacă a ratat victoria, campioana Greciei are prima șansă la calificarea în turul 3, deoarece va juca returul pe teren propriu, unde este foarte greu de învins.
Cea mai mare surpriză a serii s-a produs la Budapesta, acolo unde Ferencvaros a pierdut cu 2-1 în fața lui Slova Bratislava. Campioana Ungariei, care a jucat în grupele Europa League în sezonul trecut, a condus cu 1-0 prin golul marcat de Kristoffer Zachariassen în minutul 70, dar slovacii au întors soarta meciului pe final, prin reușitele semnate de Guram Kashia (min.81) și Tigran Barseghyan (min.86), care a marcat cu o execuție de efect.
Viktoria Plzen și-a asigurat în mare măsură calificarea în faza următoare după ce s-a impus cu 2-1 pe terenul finlandezilor de la HJK Helsinki. Duelul dintre NK Maribor și Sheriff Tiraspol s-a terminat 0-0, astfel că gruparea din Republica Moldova este favorită la accederea în turul 3 preliminar.