Dinamo Kiev a jucat primul meci oficial oficial din 2022. Războiul din Ucraina, început în pauza de iarnă din Ucraina, a împiedicat formația lui Mircea Lucescu să termine campionatul, iar în acest an gruparea din Kiev a jucat numai meciuri amicale.
În această seară, Dinamo Kiev și-a început aventura europeană din noua stagiune cu o remiză albă, contra celor de la Fenerbahce. Meciul s-a jucat la Lodz (Polonia) și a fost unul modest. Mircea Lucescu se poate declara totuși mulțumit de rezultat, deoarece echipa sa nu a trimis niciun șut pe spațiul porții adverse. Turcii au avut 6 șuturi cadrate și o posesie superioară, dar nu au găsit nici ei drumul spre gol, astfel că totul se va decide la returul de la Istanbul.
Liga Campionilor UEFA
Dinamo Kiev, pas important către play-off-ul Champions League! Toate rezultatele serii din turul 3
03/08/2022 LA 20:08

Preliminariile Champions League | Dolev Haziza a marcat un gol fenomenal în Maccabi Haifa - Olympiacos

Într-un alt meci al serii, Maccabi Haifa a scos in-extremis un egal în fața lui Olympiakos. Elenii au conduss cu 1-0 încă din minutul 7, după reușita lui Philip Zinckernagel, dar s-au văzut egalați în prelungirile partidei de o execuție fabuloasă a lui Dolev Haziza. Atacantul israelian a trimis un șut parat de un fundaș advers, dar mingea i-a revenit și a reluat pe spate dintr-o poziție incomodă, iar mingea l-a suprins pe portarul advers.
Chiar dacă a ratat victoria, campioana Greciei are prima șansă la calificarea în turul 3, deoarece va juca returul pe teren propriu, unde este foarte greu de învins.
Cea mai mare surpriză a serii s-a produs la Budapesta, acolo unde Ferencvaros a pierdut cu 2-1 în fața lui Slova Bratislava. Campioana Ungariei, care a jucat în grupele Europa League în sezonul trecut, a condus cu 1-0 prin golul marcat de Kristoffer Zachariassen în minutul 70, dar slovacii au întors soarta meciului pe final, prin reușitele semnate de Guram Kashia (min.81) și Tigran Barseghyan (min.86), care a marcat cu o execuție de efect.
Viktoria Plzen și-a asigurat în mare măsură calificarea în faza următoare după ce s-a impus cu 2-1 pe terenul finlandezilor de la HJK Helsinki. Duelul dintre NK Maribor și Sheriff Tiraspol s-a terminat 0-0, astfel că gruparea din Republica Moldova este favorită la accederea în turul 3 preliminar.
Programul meciurilor din turul al treilea preliminar al Champions League:
  • Maccabi Haifa (Israel)/Olympiakos (Grecia) - Apollon Limassol (Cipru)
  • Qarabag (Azerbaidjan)/FC Zurich (Elveţia) - Ferencvaros Budapesta (Ungaria)/Slovan Bratislava (Slovacia)
  • Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria)/Shamrock Rovers (Irlanda) - Dinamo Zagreb (Croaţia)/FC Shkupi (Macedonia de Nord)
  • NK Maribor (Slovenia)/Sheriff Tiraspol (R. Moldova) - HJK Helsinki (Finlanda)/Viktoria Plzen (Cehia)
  • Linfield Belfast (Irlanda de Nord)/Bodoe/Glimt (Norvegia) - Zalgiris Vilnius (Lituania)/Malme FF (Suedia)
  • Steaua Roşie Belgrad (Serbia) - Piunik Erevan (Armenia)/F91 Dudelange (Luxemburg)
  • AS Monaco (Franţa) - PSV Eindhoven (Olanda)
  • Dinamo Kiev (Ucraina)/Fenerbahce Istanbul (Turcia) - Sturm Graz (Austria)
  • Union Saint-Gilloise (Belgia) - Rangers (Scoţia)
  • Benfica (Portugalia) - Midtjylland (Danemarca)/AEK Larnaca (Cipru)
Mircea Lucescu, misiune dificilă în a intra cu Dinamo Kiev în grupele UCL! Tabloul play-off-ului
02/08/2022 LA 11:34
Fenerbahce se apără, după ce fanii său au scandat numele lui Putin în meciul cu Dinamo Kiev
28/07/2022 LA 17:30