FC Pyunik Erevan s-a calificat, în această seară, în turul 3 preliminar al Champions League. Echipa care a eliminat-o pe CFR Cluj în primul tur preliminar al competiției a trecut acum și de luxemburghezii de la Dudelange.
După ce au pierdut pe teren propriu cu 0-1, armenii au întors rezultatul în deplasare, unde au câștigat cu 1-4. Hassan a deschis scorul pentru Dudelange, în minutul 21, iar după doar 3 minute, Juninho a egalat.
În repriza secundă, Juricic, cu o dublă, și Otubanjo și-au trecut și ei numele pe tabela de marcaj, aducând victoria echipei din Erevan, care a ajuns astfel în premieră în turul 3 preliminar al celei mai importante competiții intercluburi din Europa.
Liga Campionilor UEFA
Dinamo Kiev, pas important către play-off-ul Champions League! Toate rezultatele serii din turul 3
03/08/2022 LA 20:08
De altfel, FC Pyunik a devenit în această seară prima echipă din Armenia care s-a calificat vreodată în această fază a competiției.
Pentru armeni duelul cu Steaua Roșie Belgrad, campioana Serbiei, care va debuta în sezonul 2022/23 al cupelor europene în turul 3 preliminar al Champions League.
Meciurile dintre FC Pyunik și Steaua Roșie Belgrad vor avea loc pe 2/3 și 9/10 august.
"Călăul" CFR-ului, aproape de eliminarea din Champions League! Multe surprize în turul 2 preliminar
19/07/2022 LA 19:32
Cine ar putea fi noul antrenor al CFR-ului dacă Petrescu va fi demis și cât ar costa schimbarea
14/07/2022 LA 06:27