UPDATE | S-au terminat și ultimele partide din turul doi preliminar al Champions League. După ce a pierdut acasă cu 2-1, Ferencvaros a câștigat cu 4-1 în deplasare cu Slovan Bratislava și maghiarii au mers mai departe.
Cea mai mare surpriză s-a produs în dubla dintre Olimpiacos și Maccabi Haifa, cel puțin prin prisma scorului. În turul din Israel a fost 1-1, cu gazdele egalând pe final, dar la returul din Grecia Maccabi s-a impus cu un uluitor 4-0 (1-0 la pauză).
Liga Campionilor UEFA
Dinamo Kiev, pas important către play-off-ul Champions League! Toate rezultatele serii din turul 3
03/08/2022 LA 20:08
Tabloul partidelor din turul 3 preliminar al Champions League
  • Maccabi Haifa (Israel) - Apollon Limassol (Cipru)
  • Qarabag (Azerbaidjan) - Ferencvaros Budapesta (Ungaria
  • Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria - Dinamo Zagreb (Croaţia)
  • Sheriff Tiraspol (R. Moldova) - Viktoria Plzen (Cehia)
  • Bodo/Glimt (Norvegia) - Zalgiris Vilnius (Lituania)
  • Steaua Roşie Belgrad (Serbia) - Piunik Erevan (Armenia)
  • AS Monaco (Franţa) - PSV Eindhoven (Olanda)
  • Dinamo Kiev (Ucraina) - Sturm Graz (Austria)
  • Union Saint-Gilloise (Belgia) - Rangers (Scoţia)
  • Benfica (Portugalia) - Midtjylland (Danemarca)
Știrea inițială
Mircea Lucescu a reușit imposibilul cu Dinamo Kiev. Chiar dacă formația din Ucraina nu a jucat decât meciuri amicale în ultimele 7 luni, din cauza războiului, aceasta a reușit să acceadă în turul 3 preliminar din Champions League, trecând de Fenerbahce.
Dacă în meciul tur, jucat în Polonia, Dinamo Kiev a făcut un meci modest, iar remiza albă obținută a putut fi considerat un rezultat bun, la returul de la Istanbul lucrurile au stat diferit. Încurajați frenetic de fani, turcii au dominat prima repriză, dar nu au găsit drumul spre gol și la pauză s-a intrat la egalitate, 0-0.
În minutul 54, Fener a rămas în 10, după ce Ismail Yuksek a văzut al doilea cartonaș galben. La doar 3 minute distanță, Dinamo Kiev a deschis scorul prin Vitaliy Buyalskyy, care a finalizat cu sânge rece o pasă ideală a lui Kedziora. Deși în inferioritate numerică, turcii au atacat în valuri și au avut șansa egalării în minutul 70, dar Enner Valencia a ratat un penalty. Dinamo Kiev nu a rezistat totuși până la final, iar Fener a trimis meciul în prelungiri prin golul marcat de Attila Szalai în minutul 89.

Dinamo Kiev e în turul 3 preliminar din Champions League

Meciul se îndrepta către loviturile de departajare, dar Dinamo Kiev a dat lovitura în minutul 114 prin Oleksandr Karavaev, care a marcat din apropierea porții din pasa lui Vivcharenko. De această dată Fenerbahce nu a mai putut reveni, iar echipa lui Mircea Lucescu a obținut o victorie mare.
În turul 3 preliminar, Dinamo Kiev va juca cu Sturm Graz, vicecampioana Austriei în sezonul trecut. La prima vedere, echipa lui Mircea Lucescu pare favorită, deoarece formațiile austriece, în afară de RB Slazburg, nu sunt de speriat.
Un alt meci dramatic a avut loc la Zurich, acolo unde campioana Elveției a fost eliminată de Qarabag. Azerii au câștigat în tur cu 3-2, dar Zurich a avut 2-1 la finalul primelor 90 de minute de la retur, astfel că s-a ajuns în prelungiri. Ghanezul Owusu a marcat pentru oaspeți în minutul 98 și Qarabag continuă în cea mai importantă competiție intercluburi. Pentru un loc în play-off, azerii vor juca cu învingătoarea dublei Slovan Bratislava - Ferencvaros (în Ungaria a fost 2-1 pentru Slovam dar în minutul 75 de la retur maghiarii conduc cu 2-0).
Scorul zilei a fost oferit de Bodo-Glimt. Campioana Norvegiei a pierdut în tur cu nord-irlandezii de la Linfield, scor 0-1, dar la retur s-a impus cu un incredibil 8-0. Zalgiris Vilnius va fi următoarea adversară pentru Bodo Glimt, lituanienii reușind să treacă surpinzător de Malmo printr-o dublă victorie, 1-0 acasă și 2-0 în deplasare.
La această oră se mai dispută și partida Olympiacos - Maccabi Haifa. Israelienii condus cu 1-0 la pauză și au prima șansă la calificare, după ce în tur s-a termina egal, 1-1.
Mircea Lucescu, misiune dificilă în a intra cu Dinamo Kiev în grupele UCL! Tabloul play-off-ului
02/08/2022 LA 11:34
Fenerbahce se apără, după ce fanii său au scandat numele lui Putin în meciul cu Dinamo Kiev
28/07/2022 LA 17:30