Antonio Conte a răbufnit după eliminarea lui Napoli din Champions League! "Cine este geniul care face asta?"

Napoli a fost eliminată aseară din Champions League, după ce a terminat pe locul 30 în clasamentul fazei ligii, în urma eșecului cu Chelsea de pe teren propriu, scor 2-3. După meci, antrenorul Antonio Conte a vorbit despre eșecul suferit de echipa lui și s-a arătat nemulțumit de programul încărcat al jucătorilor săi.

Darius Olaru nu se teme de ultimul adversar din Europa League! "În fotbal se poate întâmpla orice"

Sursa video: Eurosport

Napoli a fost învinsă aseară, pe teren propriu, cu scorul de 2-3 de Chelsea, într-un meci contând pentru ultima etapă a fazei ligii din Champions League.
În urma eșecului, italienii au rămas cu 8 puncte și au fost eliminați din Europa, încheind competiția pe locul 30, după ce au reușit doar două victorii (cu Sporting și Qarabag) și două remize (cu Frankfurt și FC Copenhaga) în cele 8 partide disputate.
La finalul partidei, Antonio Conte a analizat prestația echipei sale și s-a arătat nemulțumit de programul încărcat pe care l-au avut jucătorii lui, plângându-se de faptul că aceștia s-au confruntat și cu numeroase absențe, cauzate de accidentări.
"Fiecare dintre noi încearcă să dea tot ce are mai bun, jucând fără 13 jucători, mulți dintre ei cheie, iar a ne menține poziția împotriva lui Chelsea, într-un meci de nivel european, era cel mai important lucru.
În ciuda dificultăților din acest sezon, unde de la începutul anului am avut absențe serioase din cauza accidentărilor pe termen lung, continuăm în cele din urmă să progresăm și să creștem. Avem energie, trebuie să jucăm la două zile și jumătate.
E greu de înțeles cine face programul și pune trei meciuri în șapte zile. Aș vrea să știu cine este geniul care face programul. Jucăm duminică, apoi acum la ora 21:00 și apoi sâmbătă la ora 18:00. Apoi vorbesc despre accidentări și multe alte lucruri, dar apoi nu le pasă deloc", a declarat Antonio Conte.

Conte și-a dezvăluit "cel mai mare regret" din acest sezon de Champions League

Întrebat ce regretă cu privire la parcursul avut de Napoli în această stagiune de Champions League, antrenorul italienilor a amintit de remiza înregistrată cu FC Copenhaga, meci în care consideră că echipa lui nu ar fi trebuit să rateze victoria.
"Cea mai mare greșeală a fost cu siguranță cea de la Copenhaga. Ar trebui să fie un meci pe care toată lumea îl va regreta, suntem cu toții de acord. Nu poți fi cu un om și un gol în avantaj și apoi să le oferi un penalty adversarilor și să fii egalat.
În caz contrar, ne-am fi calificat deja în play-off și ar fi fost mai puțin important. Acestea sunt meciurile care ne testează. Nivelul pe care l-am arătat, în ciuda faptului că ne aflăm într-o poziție proastă, arată că ceea ce face Napoli nu este rezultatul întâmplării, ci al unei munci atente.
Această muncă trebuie să continue. Poate cu puțin noroc, pentru că nu cred că există o echipă în lume care să se descurce la fel de bine ca noi", a mai spus Conte, citat de Daily Mail.
Pentru Napoli urmează, sâmbătă seară, duelul de pe teren propriu cu Fiorentina, meci contând pentru cea de-a 23-a etapă a campionatului Italiei. Echipa lui Conte mai este angrenată și în Cupa Italiei, unde o va înfrunta în sferturi pe Como, pe 10 februarie, pe Stadio Diego Armando Maradona.
Ovidiu Burcă a jucat în Ecuador, Japonia, China și Germania și a antrenat la Rapid și Dinamo, iar dezvăluirile sale vor fi sâmbătă, de la ora 18:30, și duminică, de la ora 18:50, pe Eurosport 1. Interviurile realizate de Gabi Cânu vor fi disponibile pe HBO Max.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Meciuri asemănătoare
Promo
Promo