Jan Oblak a intrat în istoria Champions League după Galatasaray - Atletico! Borna atinsă de portarul sloven

Portarul Jan Oblak a ajuns la 100 de meciuri în Liga Campionilor la fotbal, în meciul de miercuri, pe care Atletico Madrid l-a disputat în deplasare cu Galatasaray (1-1), și a devenit primul jucător sloven care atinge această bornă în cea mai importantă competiție europeană intercluburi, scrie EFE.

Ovidiu Burcă: "Promovarea cu Dinamo a fost o minune". Interviul va fi astăzi de la 15 pe Eurosport 2

Sursa video: Eurosport

Debutul slovenului de 33 de ani în Liga Campionilor a avut loc pe 16 septembrie 2014, în anul transferului său de la Benfica, cu prilejul unei înfrângeri împotriva lui Olympiakos Pireu (2-3) în Grecia.
De atunci, a acumulat constant apariții, inclusiv o finală a Ligii Campionilor în 2016, pierdută la lovituri de departajare contra lui Real Madrid pe stadionul San Siro din Milano, atingând pragul actual de 100 de prezențe de miercuri de pe stadionul Ali Sami Yen.
Slovenul este al treilea jucător din sezonul 2025/2026 care atinge borna de 100 meciuri, după Bernardo Silva (Manchester City) și Joshua Kimmich (Bayern Munchen).
"Jan a câștigat acest lucru prin muncă asiduă, stabilitate și consecvență și avem nevoie de el la cea mai bună formă. Este un jucător crucial pentru lot și sperăm că își poate menține nivelul actual, care este foarte ridicat", a declarat Diego Simeone, antrenorul care l-a antrenat în toate aceste meciuri, pentru Movistar, înainte de începerea jocului.
Doar Koke Resurreccion, 34 ani, a jucat mai multe meciuri pentru Atletico în Liga Campionilor (109), inclusiv cel de miercuri.
Liderul all-time al meciurilor disputate în Liga Campionilor este Cristiano Ronaldo (183), urmat de Iker Casillas (177), Lionel Messi și Thomas Muller, cu câte 163. AGERPRES
Golgheterul României din 2000, Marian Savu a jucat în Ucraina, Cipru și Ungaria și ne spune povestea sa pe 25 ianuarie de la ora 20 pe Eurosport 1. Ovidiu Burcă a jucat în Ecuador, Japonia, China și Germania și a antrenat la Rapid și Dinamo, iar dezvăluirile sale vor fi pe 31 ianuarie de la ora 18.30 și pe 1 februarie de la ora 18.50 pe Eurosport 1. Ambele interviuri realizate de Gabi Cânu vor fi disponibile pe HBO Max.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Meciuri asemănătoare
Promo
Promo