Trent Alexander-Arnold, apărat după ce a fost huiduit de fanii lui Liverpool la revenirea pe Anfield! "Real Madrid este foarte greu de refuzat"

Real Madrid a fost învinsă marți seară, pe Anfield, cu scorul de 1-0 de Liverpool, într-un meci contând pentru cea de-a patra etapă a fazei ligii din Champions League. Trent Alexander-Arnold a fost introdus pe teren în repriza secundă, iar fanii "cormoranilor" nu l-au primit prea bine. Jermaine Pennant a vorbit despre cât de grea a fost alegerea pe care a avut-o de făcut fundașul.

Fotbalul: Povestea mea - Florin Bratu: "În Turcia am fost șocat. Sacrificau o oaie ca să ne sperie"

Sursa video: Eurosport

Real Madrid a pierdut marți seară, în deplasare, cu scorul de 1-0, în fața celor de la Liverpool, într-un meci contând pentru cea de-a patra etapă a fazei ligii din Champions League.
În minutul 81 al partidei, Xabi Alonso l-a trimis pe teren pe Trent Alexander-Arnold, jucător care a ajuns în această vară în echipa blanco după 20 de ani la Liverpool, club care a încasat doar 10 milioane de euro în schimbul lui.
Fundașul nu a fost primit prea bine de către fanii "cormoranilor", care încă se resimt după despărțirea de el. Suporterii, care i-au vandalizat muralul din oraș și l-au numit "șobolan" l-au huiduit și fluierat intens, punând presiune asupra lui.
După cele întâmplate marți seară, situația fotbalistului a fost comentată de un fost fotbalist englez, care i-a luat apărarea lui Trent Alexander-Arnold, vorbind despre cât de greu i-a fost, cel mai probabil, să ia o decizie în privința viitorului său.
Jermaine Pennant a sugerat că îi înțelege pe fani, cărora nu le-a convenit să-și vadă jucătorul plecând la Real Madrid, dar a spus că clubul blanco este foarte greu de refuzat și că suporterii trebuie să-l înțeleagă că fundașul de 27 de ani și-a dorit altceva.
"Este dificil pentru că fanii lui Liverpool sunt atât de pasionali. Evident, nu au fost bucuroși să-l vadă plecând, dar reversul monedei este că a fost un mare jucător al lui Liverpool. A fost la club de când era foarte tânăr și a urcat în ierarhie pentru a câștiga totul alături de club.
Ar fi avut același succes fără el? A fost un jucător grozav, dar vine un moment în cariera unui jucător când vrea să încerce ceva diferit, iar oportunitatea de a juca pentru un club precum Real Madrid nu este ceva ce primesc majoritatea jucătorilor și este foarte greu de refuzat.
Fanii nu înțeleg. Ei cred că Trent Alexander-Arnold ar trebui să rămână la Liverpool pentru că este mai mult decât un club, este o familie. Ei simt că el a abandonat clubul, orașul și fanii. Înțeleg de ce sunt supărați.
Nimeni nu vrea să vadă un jucător mare părăsindu-și echipa, mai ales când este acolo de atât de mult timp. Pe de altă parte, apreciez că unii fani îi mulțumesc pentru ceea ce a făcut și îi doresc tot binele la Real Madrid", a declarat Pennant.

"Vom vedea ce e mai bun din Trent la Real Madrid"

După transferul la Real Madrid, Trent s-a confruntat cu o accidentare care l-a ținut departe de teren pentru câteva săptămâni. Astfel, el nu a jucat mai mult de 165 de minute până acum.
Pennant este convins că fundașul va reuși să se impună în lotul lui Xabi Alonso și că, după ce va avea timp să se acomodeze, va demonstra de ce este capabil.
"Am văzut cât de greu este pentru jucătorii mari să se adapteze la cluburi noi. Se întâmplă chiar acum cu Alexander Isak și Florian Wirtz la Liverpool. Trecerea la o echipă nouă poate fi dificilă, iar majoritatea jucătorilor au nevoie de timp pentru a se adapta, mai ales când s-au mutat într-o țară străină și încearcă să învețe și o limbă nouă.
Trent este în afara zonei sale de confort și tot ceea ce era obișnuit în Liverpool, unde și-a petrecut toată viața – stilul de viață, coechipierii, antrenorul, stilul de fotbal – este diferit. Îi este mai greu să se adapteze decât și-ar dori fanii lui Real Madrid.
Îi va lua timp să se adapteze la noul său mediu și să facă din Madrid casa lui. Odată ce o va face, însă, vom vedea ce e mai bun din Trent", a declarat Jermaine Pennant, potrivit As.com.
Pentru Real Madrid urmează, duminică după-amiază, duelul din deplasare cu Rayo Vallecano, meci contând pentru cea de-a 12-a etapă din La Liga.
"Fotbalul - Povestea mea" îl are ca invitat pe Florin Bratu și se vede sâmbătă, 8 noiembrie, la ora 20.45, pe Eurosport 1 (reluarea va putea fi urmărită duminică, de la 16.30). Fiecare ediție este apoi disponibilă și pe HBO Max.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Meciuri asemănătoare
Promo
Promo