Cu o echipă din care au absentat Courtois, Hazard sau Lukaku, Belgia nu a avut emoții în duelul cu nordicii. În ciuda faptului că oaspeții au deschis scorul prin Fridjonsson, în minutul 11, până la pauză Witsel și Batshuayi au întors rezultatul.
În repriza secundă a ieșit la rampă De Bruyne, cel mai bun pasator din Premier League, care a reușit două assisturi: pentru reușitele lui Mertens și Doku.
Batshuayi, care tocmai a semnat prelungirea contractului cu Chelsea, dar care va merge împrumut la Crystal Palace, a celebrat schimbarea echipei cu o dublă, el marcând in pasa decisivă a lui Verschaeren.
Mason Mount vs Phil Foden! Cine va străluci mai mult în acest sezon de Premier League?
ACUM 13 MINUTE
Liga A a Ligii Națiunilor pare o pălărie prea mare pentru Islanda, care rămâne cu 0 puncte din grupa din care mai fac parte Anglia și Danemarca (remiză albă în această seară).
Dacă România a reușit o victorie superbă în Austria, impresionând în multe momente, nordicii vor fi cu moralul scăzut înainte de semifinala barajului pentru Euro 2021. Islanda - România se joacă pe 8 octombrie, iar tricolorii par să aibă mult mai multe șanse decât ne imaginam inițial.

Franța - Croația, scor identic ca în finala Mondialului din 2018

Fără Mbappe, descoperit cu coronavirus la ultimul test înainte de partidă, Franța s-a impus cu 4-2 în fața Croației.
Reeditarea finalei Mondialului din 2018 a adus un scor identic, dar coincidențele nu s-au oprit aici. Din nou croații au marcat în propria poartă: dacă în Rusia, Mandzukic a fost ghinionistul, de această dată Kivakovic a trimis în propria poartă o minge trimisă de Martial.
Pentru francezii au marcat Griezmann, Upamecano (din paza vârfului Barcelonei) și Giroud, din penalty, în timp ce pentru oaspeți au punctat Lovren și Brekalo.

Ronaldo, "omul istorie"

Grupa e condusă de Portugalia, care s-a impus cu 3-0 în Suedia, grație dublei lui Ronaldo. Lusitanii au punctaj maxim, după două partide, ca și Franța, dar beneficiază de un goalveraj superior (6-1, față de 5-2).
Ronaldo a reușit, cu prima reușită din această seară, să ajungă la cota 100 de goluri înscrise pentru națională. În istoria fotbalului, un singur jucător a marcat pentru țara sa mai multe goluri decât CR7: Ali Daei, care a punctat de 109 ori pentru Iran.
Ronaldo a ajuns la 101 goluri pentru Portugalia, cât au împreună golgheterii all-time ai Franței (Henry - 51) și ai Olandei (Van Persie - 50).