Belgia și-a luat revanșa în fața propriilor suporteri după înfrângerea din prima etapă a Nations League în fața Olandei. Echipa lui Roberto Martinez s-a impus pe teren propriu în fața Poloniei, scor 6-1, revenind de la 0-1.
Oaspeții au deschis scorul în minutul 28 prin Robert Lewandowski, dar nu au reușit să țină pasul cu semifinalista din 2018 de la Cupa Mondială. Axel Witsel a restabilit egalitatea chiar înainte de pauză, în minutul 42. În repriza a doua, belgienii nu au mai luat piciorul de pe pedala de accelerație, marcând prin Kevin De Bruyne (59'), Trossard (73' și 80'), Dendoncker (84') și Openda (90+3’).
Liga Națiunilor UEFA
LIVEBLOG Liga Națiunilor | Olanda, victorie fără probleme în fața Belgiei! Toate rezultatele serii
02/06/2022 LA 10:37
În cealaltă partidă a grupei, Olanda s-a impus cu 2-1 pe terenul Țării Galilor. Olanda a deschis scorul în minutul 50, atunci când a înscris prin Koopmeiners. Galezii au crezut că au obținut primul punct al grupei în minutul 90+2, atunci când a marcat Norrington-Davies, dar bucuria a fost de scurtă durată, deoarece Wout Weghorst a adus victoria pentru echipa lui Luis Van Gaal în minutul 90+4.
După primele două etape din Grupa 4, Liga A, Olanda se află pe primul loc, cu 6 puncte, fiind urmată de Belgia și Polonia, ambele cu câte 3. Țara Galilor, echipă care tocmai s-a calificat la Cupa Mondială din Qatar, rămâne codașa grupei, cu 0 puncte.

Ucraina și Scoția, cele două echipe care s-au întâlnit în semifinalele barajului pentru Cupa Mondială de săptămâna trecută, și-au câștigat partidele din Nations League din această seară. Ucraina s-a impus în Irlanda, scor 1-0, grație golului marcat de către Tsygankov în minutul 48, la doar două minute după ce a fost introdus pe teren.
Pe Hampden Park, Scoția s-a impus cu 2-0 în partida cu Armenia. Gazdele au rezolvat partida încă din prima repriză, în urma golurilor marcate de Ralston și McKenna, în minutele 28, respectiv 40. McKenna putea realiza dubla chiar înainte de pauză, dar golul său a fost anulat de VAR, din cauza unui offside.
În Grupa 1, Liga B, Scoția și Ucraina se află pe primele două locuri, având un meci mai puțin disputat, în timp ce Armenia (3 puncte) și Irlanda (0 puncte) ocupă locurile 3, respectiv 4.