Croația și Franța s-au înfruntat într-un meci Grupa 1 în primul eșalon valoric al Ligii Națiunilor și ambele au fost în căutarea unei prime victorii în ediția 2022/23.
Cele două reprezentative au oferit un meci frumos, au făcut o bună recală acestei competiții. Jocul a avut multă calitate și multe ocazii, dincolo de cele două goluri, înscrise în partea secundă. Adrien Rabiot a deschis scorul în minutul 52, în timp ce Andrej Kramaric a egalșat din penalty în minutul 83.

Croația și Franța au marcat după pauză

Liga Națiunilor UEFA
Franța, fără victorie în patru meciuri în Nations League! Toate rezultatele de azi
13/06/2022 LA 20:51
Didier Deschamps a schimbat aproape toată echipa cu care a jucat săîptămâna trecută, contra Danemarcei (1-2). Marile vedete Karim Benzema și Kylian Mbappe au fost doar pe banca de rezerve și nu au intrat până la final. În schimb, Croația a început cu cele mai multe dintre vedete, în frunte cu Luka Modric.
Formulele de start aliniate de cele două naționale:
Croația: Livakovic; Juranovic, Erlic, Vida, Barisic; Kovacic, Brozovic, Modric; Brekalo, Budimir, Majer.
Franța: Maignan; Digne, Kimpembe, Saliba, Pavard; Tchouameni, Guendouzi; Diaby, Nkunku, Rabiot; Ben Yedder.
Franța, fără victorie în Liga Națiunilor după primele 3 etape! Toate rezultatele zilei
10/06/2022 LA 20:39
LIVEBLOG Liga Națiunilor | Olanda, victorie fără probleme în fața Belgiei! Toate rezultatele serii
02/06/2022 LA 10:37