După remiza cu Portugalia, scor 1-1, din prima etapă a noului sezon al Ligii Națiunilor, Spania a mai obținut un rezultat de egalitate, în duelul cu Cehia. Echipa lui Jaroslav Silhavy a deschis scorul încă din minutul 4, prin Pesek, însă Gavi a egalat pe finalul primei reprize.
Cehii au intrat din nou în avantaj în minutul 66, grație golului marcat de Kuchta, iar Martinez a stabilit scorul final, în minutul 90, salvându-și echipa de la o înfrângere.
Prin golul marcat în al treilea minut de prelungiri al primei reprize, Gavi a intrat în istoria echipei naționale a Spaniei. Jucătorul Barcelonei a devenit cel mai tânăr marcator al selecționatei iberice din toate timpurile, înscriind la 17 ani și 304 zile.
Liga Națiunilor UEFA
Luis Enrique, impresionat de un puști de la Barcelona! "Nu se compară cu niciun jucător din trecut"
08/06/2022 LA 20:17
Gavi i-a doborât, astfel, recordul coechipierului său de pe Camp Nou, Ansu Fati, care marcase primul său pentru Spania la vârsta de 17 ani și 311 zile.
Pentru Spania, în această lună, mai urmează meciurile cu Elveția (9 iunie) și Cehia (12 iunie).

• Serbia - Slovenia 4-1
  • Suedia - Norvegia 1-2