Articol scris de Marius Sechea
Bulgarii au pierdut meciul cu scorul de 2-5, fiind conduși încă de la pauză cu 0-2, iar situația ar fi putut fi și mai dezastruoasă, gruzinii ratând un penalty în prelungirile partidei.
Acesta a fost al doilea meci disputat consecutiv acasă în actuala ediție de Nations League, în primul meci naționala Bulgariei obținând doar o remiză în fața echipei Macedoniei de Nord.
Liga Națiunilor UEFA
Autocarul Bulgariei, implicat într-un accident de circulație în Georgia! Un jucător, la spital
11/06/2022 LA 09:19
După eșecul cu Georgia, selecționerul bulgar și-a dat demisia, anunțând că își asumă responsabilitatea și că se va despărți de echipă pentru că nu consideră că merită să mai rămână.
"Nu mai am dreptul moral să rămân. Ne vom despărți, lucru care mi se pare cât se poate de normal. Îmi asum pe deplin responsabilitatea. Sper că va veni cineva care va putea motiva jucătorii. Acesta a fost ultimul meu meci și sper că în următoarele partide băieții să arate de ce sunt în stare", a declarat Petrov la finalul meciului din Liga Națiunilor.
Yasen Petrov a fost antrenorul Bulgariei din 2021. E de așteptat ca echipa să fie pregătită la următoarele meciuri din Nations League de directorul tehnic al Federației Bulgare de Fotbal, Geoergy Ivanov. Decizia va fi luat la o ședință a Comitetul Executiv, care va avea loc pe 7 iunie.

Calificările pentru Cupa Mondială UEFA
Zlatan Ibrahimovic, găsit vinovat în presa din Suedia pentru înfrângerea din Georgia
12/11/2021 LA 16:43
International friendlies
România va juca cu fani în tribune după aproape 2 ani! Cât costă un bilet la meciul cu Georgia
27/05/2021 LA 09:51