Spania este ultima echipă calificată în Final Four-ul Nations League! Alvaro Morata a adus victoria pe final

Publicat 27/09/2022 la 23:49 GMT+3

Spania a învins Portugalia cu 1-0 și a obținut ultimul bilet pentru play-off-ul Nations League. Alvaro Morata a înscris unicul gol al partidei în minutul 88.

Álvaro Morata y Nico Williams (España-Portugal)

Alvaro Morata a dat lovitura în minutul 88 al partidei de la Braga dintre Portugalia și Spania, câștigată de oaspeți cu 1-0. Atunci când lucrurile se îndreaptă către un rezultat de egalitate, lucru de care ar fi profitat lusitanii, Alvaro Morata a înscris din recentrarea lui Nico Williams, în minutul 88.
Cristiano Ronaldo a fost aproape de a restabili egalitatea în minutul 90, dar șutul acestuia a fost parat de Unai Simon.
Victoria echipei lui Luis Enrique asigură prima poziție în Grupa 2 și ultimul bilet pentru play-off-ul Nations League. După această victorie, Spania li se va alătura Croației, Italiei și Olandei în semifinalele competiției.
În celălalt meci al grupei, Elveția a câștigat partida de pe teren propriu cu Cehia cu 2-1. Elvețienii au încheiat grupa pe locul 3, în timp ce Cehia a retrogradat în Liga B.
În Liga B, Serbia a reușit să câștige partida de pe terenul Norvegiei, scor 2-0. Vlahovic, în minutul 42, și Mitrovic, în minutul 54, au adus victoria pentru Serbia, care va evolua în următoarea ediție de Nations League în Liga A.

• Albania – Islanda 1-1
  • Irlanda – Armenia 3-2
  • Norvegia – Serbia 0-2
  • Suedia – Slovenia 1-1
  • Ucraina - Scoția 0-0