Pentru Quique Setien a fost prima vizită pe terenul fostei sale echipe, după ce a preluat-o pe Barcelona la începutul acestui an. Leo Messi s-a aflat la baza victoriei catalanilor de pe Estadio Benito Villamarin, după ce a oferit 3 pase decisive pentru colegii săi. Meciul a început într-o atmosferă impresionantă creată de fanii lui Betis, iar favoriții lor au deschis scorul după numai 6 minute, prin Canales, după ce Lenglet a comis henț în propriul careu.
Tehnologia VAR a confirmat intervenția neregulamentară, iar Canales a transformat fără emoții. Frenkie de Jong a restabilit egalitatea la foc automat, în minutul 9, când Messi l-a găsit excelent cu o pasă peste apărarea gazdelor. Fekir a readus-o pe Betis în avantaj în minutul 26, când a găsit un spațiu în defensiva Barcelonei și a trimis la colțul lung, fără speranțe pentru Ter Stegen.
Zinedine Zidane, marea șansă a lui Solskjaer
Barca a egalat încă o dată, după un nou assist reușit de Messi, exact înaintea pauzei. Superstarul argentinian a centrat excelent din lovitură liberă pentru Busquets, care l-a învins pe goalkeeper-ul Robles cu un șut din 7 metri. Jucătorii lui Betis au reclamat un fault în atac la aceeași fază, dar arbitrul central și sistemul VAR au considerat că n-a fost vorba de ceva neregulamentar, iar golul a fost validat.

Lenglet a reușit golul victoriei, apoi a fost eliminat

Betis a redus motoarele în repriza secundă, nereușind să mai tragă vreun șut spre poarta lui Ter Stegen. De cealaltă parte, formația lui Quique Setien a alergat după golul victoriei și l-a găsit în minutul 72, când Lenglet a expadiat o lovitură de cap la colțul lung, după o pasă trimisă de același Messi. Tensiunea și-a spus cuvântul pe final, iar arbitrul a arătat 2 cartonașii roșii într-un interval de 3 minute. Mai întâi, l-a eliminat pe Fekir pentru o intrare întârziată la Lenglet, apoi chiar fundașul Barcelonei a fost trimis la vestiare, după ce l-a faultat pe Joaquin.
Ultimele 10 minute s-au jucat pe contraatac, Betis încercând să egaleze și Barcelona dorind să închidă definitiv meciul. În cele din urmă, s-a terminat 3-2 pentru catalani, care se mențin la 3 puncte în spatele liderului Real Madrid. De cealaltă parte, Betis a coborât pe locul 13 în La Liga, cu o singură victorie în ultimele 7 etape.
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, insa ele se regasesc in continuare la principalii operatori de pe piata. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.
Ligue 1
Messi, mină de aur pentru PSG. E aproape neverosimil cât a câștigat clubul într-o lună
Europa League
Leicester - Napoli 2-2, în meciul serii din EL. Rezultatele din Europa League și Conference League