Barcelona, un nou pas greșit în La Liga! Formația lui Setien a reușit doar un egal cu Atletico

Distribuie cu
Copiere

Leo Messi y Thomas Partey luchan por un balón | Barcelona-Atlético

DeVlad Dumitrescu
30/06/2020 la 22:43

Barcelona a reușit doar un egal, 2-2, cu Atletico Madrid acasă pe Camp Nou iar Real Madrid s-ar putea distanța la patru puncte dacă o va învinge pe Getafe.

Partida a fost una plină de evenimente iar în startul meciului ocaziile au venit de ambele părți, însă deschiderea de scor nu a venit de unde ne-am aștepta. În minutul 12, Barcelona a preluat conducerea printr-un autogol al lui Diego Costa. Cornerul executat de Messi a fost unul periculos iar mingea grea nu a fost gestionată cum trebuie de Costa, care s-a încurcat într-o zonă periculoasă și a respins mingea până în propria plasă. Un început de coșmar pentru Atleti.

Doar trei minute mai târziu, eforturile celor de la Atletico sunt răsplătite. Carrasco este faultat de Vidal în careu și se acordă penalty. Diego Costa este hotărât să se revanșeze pentru autogol și... ratează. Numai că până la urmă se repetă pentru că Ter Stegen nu a stat pe linie. De data asta execută Saul și nu ratează. Egalitate din nou iar meciul abia începea.

Barcelona, o nouă lovitură în lupta pentru titlu! Griezmann, accidentat, ratează restul sezonului

PESTE 28 MINUTE

De la golul egalizator al celor de la Atletico, Barcelona a preluat controlul jocului, conștienți fiind elevii lui Setien că un egal ar fi un coșmar și ar trimite practic, în mare parte, titlul pe Bernabeu. Golul a venit în cele din urmă, dar abia în minutul 50 și tot din penalty. Messi - cine altcineva - a marcat golul cu numărul 700 al carierei și a readus catalanii în avantaj, Oblak fiind păcălit de lobul elegant al argentinianului. Muzica fără John Lennon. Arta fără Pablo Picasso. Fotbalul fără Lionel Messi.

Messi nu a sărbătorit prea mult însă pentru că în minutul 64 Atletico a egalat. Tot din penalty evident. Deși au avut loc câteva consultări cu VAR-ul, până la urmă lovitura de la 11m s-a acordat iar Saul a marcat din nou. Mingea a trecut chiar prin degetele lui Ter Stegen dar germanul nu a mai avut ce face.A urmat apoi o dominare destul de sterilă a Barcelonei pentru tot restul meciului, însă fără ocazii importante. Interesant că Setien a ales să îl introducă pe Griezmann abia în minutul 90 în aceste condiții.

Așadar Barcelona se încurcă din nou și îi pune practic titlul pe tavă lui Real Madrid după o partidă destul de nereușită în care Messi&co au jucat lent, previzibil și ineficient. Poate că zvonurile conform cărora Setien nu a pierdut doar titlul ci și vestiarul sunt adevărate.

Primul transfer pe care îl face Pellegrini la noua echipă! Marele pariu al chilianului

ACUM 5 ORE

Barcelona continuă cursa de urmărire a lui Real și Messi continuă să colecționeze recorduri