Barcelona, lider provizoriu în Spania după victoria cu Eibar! Messi, Suarez și Griezmann au înscris

Publicat 19/10/2019 la 15:59 GMT+3

Barcelona s-a impus fără emoții pe terenul lui Eibar (0-3), care nu pierduse în ultimele patru partide din campionatul Spaniei. Catalanii este liderul provizoriu din La Liga, cel puțin până la meciul Realului cu Mallorca.

Eibar - Barca

Griezmann a deschis scorul pentru Barca în minutul 13 și a ajuns la patru goluri în acest sezon. Griezmann a transformat calm cu un șut pe lângă portar, după diagonala de mare clasă trimisă de Lenglet. Messi a dublat avantajul echipei lui Ernesto Valverde după aproape o oră de joc, la finalul unei combinații "tiki-taka" în careul lui Eibar. Suarez a închis tabela la scor de "masa verde" în minutul 66. Messi și Suarez au scăpat singuri cu portarul, la fel ca în curtea școlii. Argentinianul a fost altruist, a pasat și l-a lăsat pe colegul din atac să înscrie unul din cele mai ușoare goluri din carieră.
Barca a urcat pe primul loc pentru moment, cu 19 puncte. Real Madrid este următoarea în clasament și va juca astăzi (ora 22:00) în deplasare cu Mallorca. Cele două rivale aveau întâlnire în "El Clasico" sâmbăta viitoare, dar meciul s-a amânat din cauza problemelor politice din Catalunya. Federația spaniolă va anunța luni (21 octombrie) când se va juca Barcelona - Real Madrid. Oficialii Barcelonei și ai Realului au propus data de 18 decembrie, însă Federația nu dorește ca partida să se dispute într-o zi de miercuri. Cel mai probabil, confruntarea se va disputa pe 7 decembrie, într-o sâmbătă, pentru a putea fi urmărită de fanii din întreaga lume.