După victoria din "El Clasico", lucrurile arată din ce în ce mai bine pentru Real Madrid în La Liga. Echipa lui Zidane a trecut lejer de Huesca, scor 4-1, și s-a instalat pe prima poziție în clasament.
Eden Hazard a deschis scorul pentru madrileni în minutul 39, cu un șut superb de la aproximativ 25 de metri. Acesta a fost abia al 2-lea gol al belgianului pentru Real Madrid de când a venit de la Chelsea. Primul a fost înscris cu 392 de zile în urmă, în sezonul precedent, într-un meci cu Granada.
Balonul de Aur 2021: Messi, marele favorit să câştige azi trofeul, pentru a 7-a oară
Până la pauză Realul și-a dublat avantajul prin Benzema, care a finalizat superb o centrare a lui Vasquez în minutul 45. Repriza secundă a început în aceeași notă de dominare a gazdelor, iar tabela s-a modificat din nou în minutul 54, când Valverde a făcut 3-0, cu un șut necruțător la colțul lung din interiorul careului după o pasă a lui Benzema.
Deși s-au relaxat, madrilenii au mai avut câteva situații bune de a marca, dar golul a venit în poarta lui Curtois. David Fereiro a marcat golul de onoare al oaspeților în minutul 75, când a marcat din apropierea porții în urma unei centrări perfecte a lui Rafa Mir.
Scorul final a fost stabilit de Benzema în minutul 90, francezul reușind dubla cu o lovitură de cap din fașa porții, după o recentrare a lui Rodrygo. Astfel, Realul a bifat 3 puncte lejere și este lider în La Liga, având 16 puncte după 7 partide disputate. Totuși, vârful clasamentului ar putea suferi schimbări în funcție de rezultatele celorlalte partide din această etapă și oricum nu este neapărat relevant, deoarece nu toate echipele au același număr de meciuri disputate.
Pentru Real urmează un meci de foc în Champions League, tot pe teren propriu în fața Interului. Madrilenii au luat un singur punct din confruntările cu Sahtior Donetsk și Borussia Monchengladbach, iar un rezultat negativ în fața Interului ar complica groaznic situația campioanei Spaniei în privința calificării.
După meciul cu Inter, Real va juca din nou în La Liga pe terenul Valenciei, urmând ca apoi competițiile intercluburi să ia o pauză de 2 săptămâni, în această perioadă urmând a avea loc partide între echipe naționale.
Liga Campionilor UEFA
Cei 3 eroi neașteptați care au uluit în actualul sezon de Champions League
25/11/2021 LA 08:27
Monstruosul Haller! Atacantul lui Ajax distruge toate recordurile pentru grupele unei ediții de UCL
25/11/2021 LA 07:31