Legenda lui Messi a început acum fix 15 ani: pe 1 mai 2005 a dat primul gol pentru Barcelona

Ion Alexandru

Publicat 01/05/2020 la 14:39 GMT+3

Împotriva Lui Albacete, la 17 ani, 10 luni și 7 zile, Messi a marcat cu un lob cu stângul. Este prima din cele 627 reușite al lui Messi pentru Barcelona în toate competițiile.

Il primo gol di Messi col Barcellona

Minutul 90. Messi era față-n față cu portarul Raul Valbuena de la Albacete în acea seară de pe Camp Nou. Au trecut exact 15 ani de la acel 1 mai 2015 care reprezintă un moment important în fotbalul mondial. În acea seară, Messi marca primul gol în tricoul blaugrana cu un lob după o pasă minunată, cum se putea altfel, de la Ronaldinho. Era ultimul gol al victoriei cu 2-0 a catalanilor. Lionel Messi debutase în tricoul Barcelonei pe 16 octombrie 2004 când l-a înlocuit pentru câteva minute pe Samuel Etoo. Este începutul unei ere la Barcelona și pentru fotbalul mondial.

Recordurile lui Messi

După acest gol, Barcelona s-a transformat în locul de joacă al unui fotbalist uriaș. Messi a reușit în 15 ani să calce în picioare multe recorduri. În 718 meciuri, argentinianul crescut la La Masia a reușit să marcheze 627 de goluri. În 5 din cei 15 ani pe Camp Nou, Messi a avut mai multe goluri decât meciuri în tricoul blaugrana.
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, însă ele se regăsesc în continuare la principalii operatori de pe piață. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.