Messi a stabilit scorul final în duelul de pe Camp Nou în minutul 68. Căpitanul formației catalane a fost faultat în careu, apoi tot el a luat mingea și s-a dus la punctul de la 11 metri. Messi a transformat fără emoții, cu o execuție plasată în stânga potarului, chiar lângă bară. A fost al 56-lea gol înscris de argentinian din penalty, în La Liga, în urma căruia a urcat pe locul 2 în topul all-time, la egalitate cu Hugo Sanchez, legendarul atacant al lui Real și Atletico Madrid.
Cristiano Ronaldo rămâne lider la acest capitol, deși portughezul a plecat de la Real Madrid la Juventus în urmă cu 2 ani. Ronaldo a transformat 61 de lovituri de la 11 metri, în campionatul Spaniei, de-a lungul celor 9 ani petrecuți pe Santiago Bernabeu. Cristiano a ratat numai 11 penalty-uri pe vremea când evolua în La Liga, în timp ce Messi a irosit 12 lovituri.

Messi, cel mai bun marcator din sezonul curent din La Liga

Ernesto Valverde: "E mai bine ca oamenii să nu știe adevărul despre Leo Messi"
19/08/2021 LA 14:39
Golul marcat de Messi în poarta lui Leganes a fost al 21-lea reușit în sezonul curent din La Liga. Starul argentinian este golgheter în Spania, la 7 lungimi în fața lui Karim Benzema. Podiumul este completat de coechipierul său de la Barcelona, Luis Suarez, cu 11 goluri.
Ansu Fati a deschis scorul în meciul cu Leganes, spre finalul primei reprize, cu un șut la colțul lung, de la marginea careului. Antoine Griezmann a reușit să înscrie și el în minutul 65, însă arbitrajul video a anulat golul pe motiv de offside. Messi a dus scorul la 2-0 din penalty, iar lideul Barca s-a distanțat la 5 puncte de urmăritoarea Real Madrid, care va juca mâine cu Valencia, de la ora 23:00.
Laporta, atac fără precedent la Bartomeu: "A ruinat Barcelona!" Care este noul plafon salarial
16/08/2021 LA 11:19
"Nu sunt bani!" Leo Messi și-a anunțat colegii de la Barcelona că pleacă de la echipă pe WhatsApp
12/08/2021 LA 17:59