Leo Messi a oferit o nouă demonstrație de clasă în meciul de pe Camp Nou, chiar dacă n-a reușit să înscrie. Superstarul argentinian a oferit pasa decisivă la primul gol al meciului cu Getafe, reușit de Antoine Griezmann, în minutul 33. A fost al 6-lea assist reușit de Messi în La Liga, în ultimele 3 partide disputate de catalani. În actuala stagiune din La Liga, Leo Messi a reușit 14 goluri și 12 assist-uri.
Prestația lui Messi din confruntarea cu Getafe a fost fantastică, căpitanul Barcelonei stabilind următoarele statistici:
Pochettino, făcut praf în conflictul cu Messi: "El nu o să uite niciodată asta! I-a rănit orgoliul!"
ACUM 8 ORE
  • cele mai multe șuturi (6)
  • cele mai multe șanse create (3)
  • cele mai multe faulturi obținute (5)
  • cele mai multe șuturi pe poartă (2)
Sergi Roberto a dublat avantajul formației lui Quique Setien 6 minute mai târziu, cu o reluare la colțul scurt, după o pasă minunată oferită de Junior Firpo. Getafe a redus din diferență în minutul 66, prin Angel, dar nu a mai avut forță să restabilească egalitatea. S-a încheiat 2-1 pentru Barcelona, care s-a distanțat la 10 puncte de adversara din această seară, aflată pe locul 3 în Spania.
Meciul nu începuse deloc bine pentru catalani, Getafe reușind să deschidă scorul încă din minutul 24. Allan Nyom a reluat în poartă, după o minge respinsă de Ter Stegen, însă tehnologia VAR a intervenit și a anulat golul, pe motiv de fault în atac.

Barcelona, chinuită de accidentări

Cu 2 minute înaintea acelei faze, Jordi Alba s-a accidentat și a fost înlocuit de Junior Firpo. Fundașul stânga spaniol a luat loc pe banca de rezerve și cu greu s-a putut abține să nu izbucnească în lacrimi.
Barcelona se află într-o situație extrem de complicată din punct de vedere al accidentărilor. Luis Suarez s-a operat și va lipsi până spre finalul sezonului, în timp ce Ousmane Dembele va absenta 6 luni. De altfel, catlanii au intrat azi pe teren purtând tricouri de susținere pentru jucătorul francez, care trece printr-un adevărat coșmar al accidentărilor.
După 24 de etape, Barcelona se află pe locul secund în Spania, la egalitate cu Real Madrid, care are însă un meci mai puțin disputat. Formația lui Zinedine Zidane va juca mâine, de la ora 22:00, împotriva celor de la Celta Vigo.
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, insa ele se regasesc in continuare la principalii operatori de pe piata. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.