După un gol al adolescentului Rodrygo, Toni Kroos a dublat avantajul doar 90 de secunde mai târziu. Căpitanul Sergio Ramos a dus scorul la 3-0 după ce a fost nevoie de repetarea penalty-ului executat de spaniol.
Karim Benzema a transformat un nou penalty după pauză pentru ca apoi Luka Jovic să înscrie primul său gol pentru Real printr-o lovitură de cap.
Astfel, echipa lui Zidane, care n-a jucat în weekend după ce El Clasico a fost amânat, a oferit răspunsul perfect după înfrângerea de la Malaga. Realul a început în forță partida împotriva lui Leganes, vecini de oraș cu echipa lui Zidane care au reușit prima victorie împotriva celor de la Malaga în weekend. După doar opt minute, Real conducea deja cu 2-0.
Ernesto Valverde: "E mai bine ca oamenii să nu știe adevărul despre Leo Messi"
19/08/2021 LA 14:39
Valencia a revenit pentru a obține un 1-1 cu Sevilla pe Mestalla. Lucas Ocampos a deschis scorul pentru oaspeți în prelungirile primei reprize. Valencia a crezut că a egalat în minutul 75, pentru ca apoi Manu Vallejo să realizeze că reușita sa a fost anulată pentru offside. Rezerva Ruben Sobrino a reușit însă să marcheze cu 10 minute înainte de final după o lovitură liberă executată perfect.

Rezultatele de miercuri din La Liga

Real Sociedad – Levante 1-2
Athletic Bilbao – Espanyol 3-0
Real Betis – Celta Vigo 2-1
Laporta, atac fără precedent la Bartomeu: "A ruinat Barcelona!" Care este noul plafon salarial
16/08/2021 LA 11:19
"Nu sunt bani!" Leo Messi și-a anunțat colegii de la Barcelona că pleacă de la echipă pe WhatsApp
12/08/2021 LA 17:59