Echipa lui Zidane venea la acest meci după o înfrângere dezamăgitoare în Cupa Spaniei în fața celro de la Real Sociedad, însă Madridul a revenit la forma excelentă din campionat și a reușit a cincea victorie consecutivă din La Liga. Din 23 de meciuri jucate, Realul are 15 victorii, șapte egaluri și o înfrângere.
Totuși, Osasuna a preluat conducerea, după lovitura de cap a lui Unai Garcia la care Thibaut Courtois nu a avut replică. Totuși, Isco a egalat pentru Real după 33 de minute, el fiind primul care a ajuns la mingea respinsă de portarul gazdelor în urma șutului lui Gareth Bale, galezul revenind în primul ”11” al lui Zidane după ce a lipsit în ultimele cinci partide.
Bale nu a părut însă să fie în cea mai bună formă, dar acest lucru nu a oprit Realul din a-și completa revenirea. Cinci minute mai târziu, elevii lui Zidane au preluat conducerea prin golul înscris de Sergio Ramos. Spaniolul a ajuns la 17 ani calendaristici consecutivi cu gol marcat în La Liga, depășindu-l la acest capitol și pe Lionel Messi. Oaspeții și-au asigurat cele trei puncte cu cinci minute înainte de final când rezerva Lucas Vazquez a profitat de pasa excelentă a lui Karim Benzema și a înscris golul de 3-1. În prelungiri, Realul a înscris și golul numărul 4 prin Luka Jovic. Presiunea este acum pe Barcelona, care trebuie să învingă la Betis pentru a reveni la trei puncte în spatele liderului.
Ernesto Valverde: "E mai bine ca oamenii să nu știe adevărul despre Leo Messi"
19/08/2021 LA 14:39
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, insa ele se regasesc in continuare la principalii operatori de pe piata. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.
Laporta, atac fără precedent la Bartomeu: "A ruinat Barcelona!" Care este noul plafon salarial
16/08/2021 LA 11:19
"Nu sunt bani!" Leo Messi și-a anunțat colegii de la Barcelona că pleacă de la echipă pe WhatsApp
12/08/2021 LA 17:59