A fost prima victorie a formației lui Zinedine Zidane împotriva marii rivale în campionat, după 4 ani. Pe Bernabeu, Real n-o mai învinsese pe Barca în La Liga de 6 ani.
Vinicius a fost cel mai periculos jucător al Realului în partida de la Madrid. După multe incursiuni pe flancul stâng al terenului, unde l-a avut ca adversar direct pe Semedo, atacantul de numai 19 ani a reușit să scape din marcaj și să deschidă scorul, în cele din urmă. S-a întâmplat în minutul 71, la o fază la care Vinicius n-a putut fi oprit nici măcar de Pique, care a deviat mingea în poarta lui Ter Stegen.
În urma golului de aseară, Vinicius a devenit cel mai tânăr jucător din acest secol care marchează într-un El Clasico, la 19 ani, 7 luni și 18 zile. Brazilianul i-a depășit recordul celui mai bun marcator din istoria derby-ului, Messi, care puncta pentru prima oară într-un Real - Barcelona la 19 ani și 259 zile. În același timp, Vinicius a devenit al doilea cel mai tânăr marcator al Realului în El Clasico după Raul, care a înscris pe 30 septembrie 1995, la doar 18 ani.
Barcelona l-a transferat pe cel mai talentat puști din Turcia! Cine este noua speranță a catalanilor
Pe durata meciului de pe Santiago Bernabeu, Vinicius a căzut în careu după un duel cu Pique, iar atacantul madrilenilor a cerut lovitură de la 11 metri. Arbitrul n-a acordat nimic, iar jocul a continuat.
Potrivit Marca, după faza respectivă a urmat un dialog aprins întrei cei doi jucători, care nu a fost surprins de camerele TV. Extrem de supărat din cauza desfășurării meciului și a modului în care Vinicius a procedat, Pique s-a dus la tânărul atacant și i-a spus: "Ești nebun? Sau care e problema cu tine? Nu te-am atins!". Spiritele s-au răcit repede după aceea, fără ca discuția să degenereze.

Mariano Diaz a intrat în istoria El Clasico

Mariano Diaz a stabilit scorul final în prelungirile meciului, după o pasă excelentă trimisă de Carvajal. Atacantul Realului, introdus pe teren în locul lui Benzema cu un minut înainte, a sprintat pe lângă Umtiti și a finalizat cu un șut la colțul scurt, din cădere, pe lângă Ter Stegen. Potrivit statisticilor, golul lui Mariano a fost cel mai rapid reușit de o rezervă în El Clasico, în secolul 21.
S-a terminat 2-0 pentru Real într-o partidă care a consemnat primul succes al lui Zidane contra Barcelonei, ca antrenor, pe Bernabeu. Real revine pe primul loc în La Liga cu un punct peste marea rivală, și pare favorită la titlu, având un program mai ușor decât trupa lui Quique Setien, în ultimele 12 etape.
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, însă ele se regăsesc în continuare la principalii operatori de pe piață. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.
Bundesliga
S-a resemnat Borussia Dortmund?! Pe cine au pus ochii pentru a-i lua locul lui Haaland