Trupa lui Zidane a suferit a 3-a înfrângere în ultimele 6 meciuri din campionat. Real a câștigat ambele meciuri cu Inter din Champions League, dar pe plan intern lucrurile nu arată așa cum și-ar dori tehnicianul francez.
După eșecul surprinzător cu micuța Cadiz, din runda a 6-a, Real a pierdut încă un meci pe teren propriu. De această dată, Alaves a fost echipa care i-a pus mari probleme grupării madrilene.
Oaspeții au deschis scorul după numai 5 minute. Nacho a comis henț în propriul careu, iar arbitrul n-a stat la discuții și a dictat penalty. Lucas Perez l-a învins pe Courtois de la punctul cu var, deși belgianul ghicise colțul.
Ernesto Valverde: "E mai bine ca oamenii să nu știe adevărul despre Leo Messi"
19/08/2021 LA 14:39

Seară de coșmar pentru Real Madrid, împotriva lui Alaves

În minutul 28, Zidane a primit o nouă veste proastă. Eden Hazard, proaspăt revenit după accidentare, a acuzat probleme musculare la coapsă și a fost înlocuit în minutul 28. Noua accidentare a belgianului a venit la scurtă vreme după ce acesta a scăpat de COVID.
Real a început să pună presiune la poarta lui Alaves, dar defensiva oaspeților a rezistat excelent. În cele din urmă, golul a sosit tot în poarta Realului.
Courtois a comis o gafă uriașă în minutul 49. Belgianul a preluat o minge mult prea larg, apoi a pasat în disperare în zona centrală. Joselu a recuperat și a trimis în poarta goală, de la aproximativ 20 de metri.
Casemiro a redus din diferență în minutul 86. Brazilianul a reluat în plasă, din 2 metri, mingea respinsă de portarul lui Alaves după șutul lui Vinicius. Isco putea să egaleze în minutul 90+5, dar șutul său de la marginea careului a lovit bara transversală.
S-a încheiat 2-1 pentru Alaves, rezultat în urma căruia Real rămâne pe locul 4 în Spania.
Laporta, atac fără precedent la Bartomeu: "A ruinat Barcelona!" Care este noul plafon salarial
16/08/2021 LA 11:19
"Nu sunt bani!" Leo Messi și-a anunțat colegii de la Barcelona că pleacă de la echipă pe WhatsApp
12/08/2021 LA 17:59