Sevilla câștigase 7 din ultimele 8 meciuri din La Liga și avea un moral excelent. Înaintea partidei cu Athletic Bilbao, trupa lui Lopetegui se afla pe locul 4 în campionatul Spaniei și păstra șanse reale pentru cucerirea titlului. Visul frumos al andaluzilor s-a năruit însă în această seară.
Bilbao s-a impus pe terenul Sevillei cu 1-0, grație golului marcat în minutul 90 de Inaki Williams. A fost golul care a scos trupa andaluză din cursa pentru supremația din Spania.
Ultimul mesaj pe care Messi i l-a transmis lui Bartomeu! Presa iberică a aflat totul

Sevilla, out din cursa pentru titlu în La Liga! Andaluzii, învinși de Bilbao în minutul 90

Cu 4 etape rămase până la finalul sezonului, Sevilla se află la 6 puncte în spatele liderului Atletico și la 4 sub Real Madrid și Barcelona.
În etapa următoare, trupa lui Lopetegui va juca împotriva Realului, aflată în cursa pentru două trofee în acest final de sezon: titlul din La Liga și trofeul UEFA Champions League.
Chiar dacă este ca și ieșită din lupta pentru titlu, Sevilla rămâne cu calificarea în grupele UEFA Champions League, asigurată de locul 4 din campionat, pe care nu îl mai poate pierde.