Dacă în ultimele meciuri Griezmann a fost mai mereu rezervă, totul culminând în remiza cu Atletico Madrid, când, în ciuda scorului, Setien l-a băgat abia în minutul 90, astăzi francezul a fost introdus din primul minut. Tripleta Messi-Suarez-Griezmann nu a funcționat niciodată la nivelul așteptat în acest sezon, dar acest lucru pare să se fi schimbat odată cu partida din această seară.
Barcelona a făcut un meci excelent pe fază ofensivă, posesia uriașă cu care ne-a obișnuit trupa lui Setien tranformându-se de această dată în numeroase șanse de a marca.
Griezmann a fost probabil omul meciului, el talonându-l pe Torres în minutul 3, când centrarea lui Jordi Alba a fost trimisă în propria poartă de fundașul "submarinului". Cu siguranță că francezul ar fi înscris el, inițial comentatorii crezând chiar că fostul star al lui Atletico a introdus balonul în plasă.
Liga Campionilor UEFA
Xavi, despre noul obiectiv al Barcelonei după eliminarea din UCL: "Începem o nouă etapă, de la zero"
ACUM 6 ORE
Griezmann și-a luat revanșa însă pe final de primă repriză, când a înscris, poate, golul campionatului. După un călcâi superb al lui Messi, vârful din Hexagon a trimis o scăriță, aproape de vinclu, sesizând că portarul Asenjo e puțin ieșit.
Golul marcat de francez a fost primul în ultimele 9 goluri pentru Barcelona.

Messi-Suarez-Griezmann, tridentul perfect pentru Barcelona

Dar nu doar francezul a strălucit în ofensiva catalnilor, Messi și Suarez conlucrând perfect alături de Griezmann.
Argentinianul a dat două pase de gol și a ajuns la 19 assisturi în acest sezon de La Liga, mai mult decât orice alt jucător în istoria campionatului spaniol.
Recordul anterior era deținut tot de sud-american, care în stagiunea 2014-2015 reușise 18 pase decisive.
Messi a fost implicat direct (gol sau assist) în peste 40 de goluri în 10 din cele 16 sezoane petrecute la Barcelona.
De notat că Messi a și înscris, în minutul 69, dar golul său a fost în cele din urmă anulat de VAR, pe motiv de offside.
În ceea ce îl privește pe Luis Suarez, el se poate mândri cu un record inedit, după ce a reușit să înscrie cu Villarreal: e primul jucător din istoria Barcelonei care înscrie în toate cele 12 luni ale anului. Cu 194 de goluri marcate pentru Barcelona, uruguayanul l-a egalat pe Kubala în topul marcatorilor all-time pentru gruparea blaugrana.
Scorul final, 4-1 pentru Barcelona, a fost stabilit de puștiul Ansu Fati, intrat pe final în locul lui Griezmann.
Barcelona a evoluat pe alocuri încântător, însă titlul pare jucat, după cele trei egaluri din ultimele patru etape, venite după prestații modeste. Cu patru puncte de recuperat față de Real Madrid, catalanii au nevoie de un miracol pentru a câștiga campionatul.

Cu cine mai au de jucat Barcelona și Real Madrid până la finalul sezonului

Etapa 35: Barcelona-Espanyol şi Real Madrid-Alaves
Etapa 36: Valladolid-Barcelona şi Granada-Real Madrid
Etapa 37: Barcelona-Osasuna şi Real Madrid-Villarreal
Etapa 38: Alaves-Barcelona şi Leganes-Real Madrid
Barcelona spune "adio" elitei! Busquets: "Avem tot ce ne trebuie ca să câștigăm Europa League"