Barcelona a câștigat cu 1-0 în fața celor de la Real Sociedad grație reușitei din penalty a lui Leo Messi, iar presiunea era din nou pe umerii celor de la Real Madrid. În duelul cu Betis, echipa lui Zidane a primit o primă lovitură după reușita lui Sidnei din minutul 40. Egalarea a venit în prelungirile primei reprize, după ce Benzema a transformat o lovitură de la 11 metri.
În repriza a doua, ambele echipe puteau să obțină cele 3 puncte - veteranul Joaquin a ratat la o fază la care îl driblase și pe Courtois, pentru ca apoi Real să aibă o dublă ocazie în minutul 70, mingea lovind și transversala.
Liga Campionilor UEFA
Champions League 2021 | Șahtior-Inter și Ajax-Besiktas, primele meciuri ale serii
ACUM 8 ORE

Real, învinsă cu golul unui fost jucător de la Barca

Fostul jucătorul al Barcelonei, Christian Tello, a reușit să dea lovitura în minutul 81 după un contraatac la care a scăpat singur cu Courtois și l-a executat pe portarul Realului. Golul a venit după o greșeală comisă de Benzema, prima eroare a francezului care a dus la o reușită a adversarilor după 338 de partide în La Liga pentru Real.
S-a terminat 2-1 pentru Betis, iar Real Madrid rămâne cu 56 de puncte după 27 de meciuri, cu 2 puncte mai puțin decât Barcelona. A fost a 3-a înfrângere suferită de trupa lui Zidane în acest sezon.

Zidane, extrem de dezamăgit după meciul cu Betis

La finalul meciului cu Betis, Zinedine Zidane s-a arătat extrem de dezamăgit de prestația sub așteptări a echipei sale. Managerul francez este de părere că a fost cea mai slabă partidă a Realului din stagiunea curentă și își asumă întreaga responsabilitate pentru această înfrângere.
"A fost cel mai slab meci al nostru din acest sezon. Am întâmpinat dificultăți la toate capitolele: energie, idei de joc, posesie, intensitate. A fost o zi tristă și îmi asum întreaga responsabilitate.
Nu trebuie să intrăm în panică, dar nici să fim mulțumiți cu prestația de astăzi. Am comis o mulțime de erori, am pierdut mingea de foarte multe ori. Când nu joci la capacitate maximă, lucrurile devin complicate.", a spus Zidane.

Zidane: "Nu meritam să câștigăm"

Chiar dacă Real Madrid a pierdut poziția de lider în La Liga, Zidane este optimist că formația sa își poate reveni la forma optimă începând cu următorul meci.
"Am început slab partida. Se întâmplă să ai o primă repriză mai puțin bună, dar apoi mai ai încă 45 de minute în care poți să schimbi lucrurile. N-a fost cazul pentru noi și nu am o explicație pentru ce s-a întâmplat. Am avut elemente lipsă din toate punctele de vedere, nu la unul în particular. Nu meritam să câștigăm astăzi.
Sunt sigur că există soluții, avem un sezon bun și putem merge mai departe. Vom analiza partida și ne vom pregăti pentru următorul duel. Sunt alături de jucătorii mei, eu sunt cel responsabil aici.", a mai declarat tehnicianul Realului.
Pentru Real urmează duelul cu Eibar din campionat, programat pe 13 martie. Apoi, formația lui Zidane va merge pe terenul lui Manchester City pentru returul din "optimile" Champions League, pe 17 martie.
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, însă ele se regăsesc în continuare la principalii operatori de pe piață. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.
La Masia a produs o nouă generaţie fabuloasă! Coincidenţele dintre Barcelona lui Pep şi cea de acum
IERI LA 14:35
Pochettino, două decizii super importante înainte de "finala" cu City. Ce a hotărât