Adio, titlu! Barcelona nu câștigă cu Levante un meci în care a condus cu 2-0 și 3-2!

Andrei Bobeica

Actualizat 12/05/2021 la 00:52 GMT+3

Barcelona, iese din lupta la titlu, după ce Levante a egalat-o de două ori, de la 0-2 și 2-3.

Lionel Messi of Barcelona lament a failed occasion during the La Liga Santander match between Levante UD and FC Barcelona at Ciutat de Valencia Stadium on May 11, 2021 in Valencia, Spain.

Catalanii au jucat marți seară pe terenul pe care au pierdut ultimele 3 meciuri în LaLiga, contra lui Levante.

Două reprize total diferite

Prima repriză a fost una la discreția Barcelonei, care a deschis scorul prin Leo Messi, probabil cu unul dintre cele mai ușoare goluri din cariera.
9 minute mai târziu, Pedri a mărit avantajul Barcelonei, cu abia al doilea său gol în 35 de meciuri în LaLiga în acest sezon și catalanii intrau liniștiți la vestiare.
Repriza a doua a arătat cu totul altfel față de prima parte. Levante a reușit să egaleze în minutele 57 și 59 și a relansat un meci care părea câștigat de Barcelona fără prea mari emoții.
Ousmane Dembele a adus-o din nou în avantaj pe Barcelona câteva minute mai târziu, prim golul de 3-2, marcat în minutul 64.
Levante nu a clacat și a încercat să egaleze din nou pe tabelă.
Intrat în minutul 75, Sergio Leon a adus egalarea pentru Levante în minutul 83.
Barcelona nu a mai reușit să revină la conducere până la final și rămâne cu șanse minime la titlu. Dacă Atletico va câștiga meciul cu Sociedad, va avea 4 puncte avans cu două etape înainte de final.
Barcelona mai are de jucat pe teren propriu cu Celta Vigo și în deplasare cu Eibar.
Atletico joacă miercuri pe Wanda Metropolitano cu Real Sociedad și va mai avea două meciuri cu Osasuna și Valadolid.
Pe locul 3 în acest moment, Real Madrid va juca în această etapă pe terenul Granadei, după care va avea două meciuri grele, cu Bilbao și Villarreal.