Barcelona s-a dezlănțuit în meciul cu Granada, iar la pauză tabela indica scorul de 3-0 în favoarea catalanilor. Introdus numai 10 minute în etapa precedentă, Griezmann a fost trimis titular de Koeman la partida din această seară. Iar atacantul francez a profitat din plin de șansa primită.
Campionul mondial din 2018 a deschis scorul în minutul 12, cu un șut din interiorul careului. Faza a fost analizată de tehnologia VAR pentru un posibil offside, dar golul a fost în cele din urmă validat.
Apoi a sosit rândul lui Messi să iasă la rampă. Starul argentinian a dublat avantajul Barcelonei în minutul 35, cu o super-execuție. Messi a trimis direct în vinclu, de la marginea careului, fără speranțe pentru portarul Granadei.
Avertisment pentru Barca cu privire la transferurile lui Mbappe și Haaland! "Nu s-ar putea acomoda"
ACUM 9 ORE

Messi, fază de geniu în Granada - Barcelona 0-4! Argentinianul a păcălit complet zidul adversarilor

Același Messi a dus scorul la 3-0 în minutul 42, cu o fază de geniu. Barcelona a primit o lovitură liberă într-o poziție extrem de periculoasă, de la 16 metri, iar talismanul catalanilor a "arestat" mingea.
Jucătorii Granadei au format un zid la indicațiile goalkeeper-ului. Și, pentru a fi sigur că blochează un eventual șut pe jos al lui Messi, un jucător al gazdelor s-a întins pe gazon, în spatele zidului. Messi a urmărit atent pregătirile intense ale adversarilor, apoi i-a păcălit cu un șut expediat la colțul lung, mult pe lângă zidul Granadei. Execuția argentinianului l-a derutat inclusiv pe portarul Granadei, care n-a putut să intervină la mingea trimisă la firul ierbii, exact lângă bară.
A fost al 4-lea gol marcat de Messi în ultimele două meciuri.

Griezmann și-a trecut în cont "dubla", în meciul Granada - Barcelona 0-4

Griezmann a reușit și el "dubla" în minutul 63 și a stabilit scorul final. Francezul a fost servit cu o pasă inteligentă de Dembele și a finalizat acțiunea cu un șut la colțul lung, dintr-o poziție destul de incomodă.
Grație victoriei din această seară, Barcelona se menține pe locul 3 în La Liga, la 4 puncte în spatele liderului Atletico și la 2 lungimi sub Real Madrid, ambele cu un meci mai puțin disputat.
Echipele de start:
  • Granada: Rui Silva - Foulquier, Germán, Duarte, Neva - Yangel Herrera, Eteki, Montoro - Puertas, Soldado, Machís.
  • Barcelona: Ter Stegen - Dest, Umtiti, Mingueza, Alba - De Jong, Busquets, Pedri - Dembélé, Messi, Griezmann.
Reacția Barcelonei după ce Koeman a fost întâmpinat de fani după înfrângerea din El Clasico