Barcelona a jucat contra celor de la Elche al 7-lea meci consecutiv departe de casă, dar catalanii au trecut cu bine de această confruntare. Chiar dacă Messi a lipsit din cauza unei suspendări, Barca a atacat încă din startul meciului. Jordi Alba și Pedri au ratat pe rând deschiderea scorului, dar catalanii au intrat totuși în avantaj la cabine, grației golului marcat de Frenkie de Jong în minutul 39.
În minutul 57 gazdele au avut o mare șansă de egalare, dar Ter Stegen a avut o intervenție excelentă la șutul lui Emiliano Rigoni. Din acel moment, Barcelona a controlat cu autoritate jocul, dar desprinderea a venit totuși târziu, în minutul 89, când Ricard Puig a închis tabela cu o lovitură superbă de cap în urma unei centrări perfecte a lui De Jong.

Elche-Barcelona 0-2 | Catalanii revin pe podium în La Liga

Ligue 1
"Mă simt ciudat să-l văd cu alt tricou!" Reacția lui Iniesta după despărțirea lui Messi de Barcelona
ACUM 13 ORE
Așadar, Barcelona ajunge la 4 succese consecutive în La Liga și revine pe locul 3 în clasament, la 3 puncte în spatele Realului și la 7 în spatele celor de la Atletico, cu mențiunea că echipa lui Simeone are cu 2 meciuri mai puțin disputate.
La mijlocul săptămânii viitoare, catalanii vor juca din nou în Cupa Regelui, în deplasare cu Rayo Vallecano. Mai apoi, pe 31 ianuarie, echipa lui Koeman va reveni în sfârșit pe Camp Nou, acolo unde nu a mai jucat din 29 decembrie 2020 (1-1 cu Eibar), și va avea ocazia să își ia revanșa în fața lui Athletic Bilbao, echipă care a învins-o săptămâna trecută în finala Supercupei Spaniei.